Na ponad 160 km ustawione są już przęsła. Fot. Twitter/Straż Graniczna
Na ponad 160 km ustawione są już przęsła. Fot. Twitter/Straż Graniczna

Budowa zapory na granicy na finiszu. Straż Graniczna pokazała jak wygląda bariera

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Dobiegają końca prace nad budową bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej. Już ruszyła instalacja bariery elektronicznej. W zaporze uwzględniono również przepusty dla zwierząt.

Część granicznych restrykcji zostanie zniesiona

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, rozpoczęła się 25 stycznia i ma być ukończona do końca czerwca - czyli do najbliższego czwartku. Do tego czasu obowiązuje też zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i w woj. lubelskim.

Przeczytaj: Wyrzuceni niepełnosprawni z ECS. Po tekście Salon24.pl interweniuje rząd

Oprócz bariery fizycznej granicę na 202 kilometrach zabezpieczy też bariera elektroniczna. Dlatego od 1 lipca pewne restrykcje będą obowiązywać już tylko na Podlasiu, gdzie będzie ona instalowana. Wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w szerokości 200 metrów od linii granicy. W Lubelskiem, gdzie granica przebiega po Bugu, ograniczeń nie będzie.

W zaporze będą przejścia dla zwierząt

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że budowa bariery elektronicznej już się rozpoczęła. Ruszyła na tych odcinkach zapory, które SG odebrała. Wykonawcy bariery fizycznej deklarują, że ukończą prace zgodnie z planem.

W barierze fizycznej są 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych - informuje Straż Graniczna, pokazując film z realizacji inwestycji.


Bariera fizyczna i elektroniczna

Powstająca bariera fizyczna to pięciometrowe stalowe ogrodzenie będzie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tysięcy ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Bariera elektroniczna zasięgiem działania obejmie wszystkie odcinki zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu, kamery).

O poprzednich postępach w budowie Straż Graniczna informowała 3 czerwca.

Barierę fizyczną budują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na barierę elektroniczną, którą SG podpisała z Elektrotimem, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Powodem budowy zapory na granicy z Białorusią jest presja wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Wspierana przez białoruskie służby specjalne akcja przerzutu obywateli wielu państw przez granicę z UE rozpoczęła się latem 2021 roku. Z dnia na dzień rosła liczba prób przedostania się nielegalnie z Białorusi do Polski. Straż Graniczna codziennie raportuje o próbach przekroczenia granicy. Migranci szukają do przejścia miejsc, gdzie nie ma jeszcze postawionych przęseł zapory i przecinają concertinę.

ja

Czytaj  także:

Przełomowa decyzja Bidena. Polska rośnie w NATO

Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. Nie chcą iść na wojnę

Jest porozumienie pomiędzy kontrolerami a PAŻP. Nie będzie paraliżu na lotniskach

Tusk skomentował wybryk Sterczewskiego. "Tego się, Franek, trzymamy"


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka