Przełomowa decyzja Bidena. Polska rośnie w NATO

Źródło: EPA/LAVANDEIRA JR.
Źródło: EPA/LAVANDEIRA JR.
Podczas odbywającego się szczytu NATO w Madrycie Joe Biden ogłosił, że w Polsce powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA. Dodatkowo prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że "NATO obroni każdy centymetr ziemi sojuszników".

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce. Inicjatywa jest zgodna z oczekiwaniami polskiego rządu, który od lat przekonywał do utworzenia stałej bazy, a nie tylko rotacyjnych grup batalionowych. 

Czytaj: Jest porozumienie pomiędzy kontrolerami a PAŻP. Nie będzie paraliżu na lotniskach

Stała kwatera główna V Korpusu Armii USA w Polsce 

"Potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu, by bronić każdego centymetra terytorium NATO. Artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego) jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich (członków NATO - PAP)" - zadeklarował prezydent USA. 


Zapowiedział, że w związku z zagrożeniem wojną Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność wojskową w Europie. Wśród działań tych wymienił utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce, zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu i wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii.

Joe Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza.

"Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej +NATO-izację+" - podkreślił.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj126 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka