Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem i Olafem Scholzem. Podano temat dyskusji

Andrzej Duda na szczycie NATO rozmawiał z Joe Bidenem i Olafem Scholzem. Źródło: PAP/Rafał Guz
Andrzej Duda na szczycie NATO rozmawiał z Joe Bidenem i Olafem Scholzem. Źródło: PAP/Rafał Guz
W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe Bidenem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania NATO na najbliższą dekadę. Dziś będzie tam obecny Andrzej Duda. 

Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem 

W nocy z wtorku na środę Kumoch poinformował dziennikarzy, że prezydent Duda rozmawiał w kuluarach z prezydentem USA Joe Bidenem, a później z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

– Rozmawiamy o tym w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę – przekazał prezydencki minister, podkreślając, że rozmowy są „bardzo konstruktywne”. 


Turcja poprze członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

– Jednocześnie wszyscy są pod wrażeniem sukcesu negocjacji między Turcją a Finlandią i Szwecją – dodał Kumoch.

Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

We wtorek wieczorem – przekazał Kumoch – polski przywódca odbył także rozmowę z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern.

W środę Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniach Rady Północnoatlantyckiej. Zaplanowane są także spotkania dwustronne z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk–yeolem oraz premierem Australii Anthonym Albanese.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka