Skala antysemityzmu w Niemczech jest zaskakująca. Eksperci biją na alarm

W Niemczech rośnie fala antysemityzmu.
W Niemczech rośnie fala antysemityzmu.
Sieć ośrodka badań o antysemityzmie Rias przedstawił raport ws. antysemityzmu w Niemczech za 2021 rok. Organizacja doszła do wniosku, że sytuacja jest wręcz "przerażająca". U naszego zachodniego sąsiada doszło w poprzednim roku do siedmiu incydentów antysemickich dziennie.

 2738 incydentów antysemickich - tyle odnotowała organizacja Rias na terenie RFN w 2021 r.  Wśród odnotowanych zdarzeń były 63 ataki i sześć przypadków skrajnej przemocy. Członek zarządu Rias Benjamin Steinitz przedstawił we wtorek w Berlinie raport roczny organizacji. Co zdaniem Rias powodowało niechęć do środowisk żydowskich? W raporcie wymienia się pandemię koronawirusa i przekonanie o spisku żydowkskim i konflikt z Bliskim Wschodzie z ogromną krytyką Izraela. 

Zobacz: 

Trzaskowski rozmawiał z "fałszywym" Kliczko. Jak to się stało? Podejrzewają oszustwo

Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Pod pewnymi warunkami

Prawie jedna trzecia wszystkich incydentów antysemickich, na które zwrócono uwagę organizacji, miała związek z pandemią koronawirusa - informuje Rias. Należą do nich m.in. narracje spiskowe, ale także relatywizacje Holokaustu - na przykład, gdy przeciwnicy szczepień nosili żółte gwiazdy. 

Koronawirusowe teorie spiskowe 

Drugim powodem była eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego w maju 2021 r. Ogólnie rzecz biorąc, Rias przypisał 26 proc. zarejestrowanych incydentów antysemickich antysemityzmowi związanemu z Izraelem - 723 przypadki, czyli około dwa razy więcej niż w 2020 r. - donosi "Spiegel".

Osoby dotknięte antysemityzmem mogą kontaktować się z ośmioma ośrodkami sprawozdawczymi Rias. Inaczej niż w statystykach kryminalnych, rejestrowane są również niekaralne incydenty antysemickie. W 2020 roku Rias zarejestrował 1909 takich przypadków, ale przy mniejszej liczbie punktów zgłoszeniowych - pisze "Spiegel". "Ciemne pole antysemickich incydentów i przestępstw w Niemczech pozostaje duże" - stwierdził Steinitz. 

Skala jest "przerażająca"

Fakt, że liczba incydentów antysemickich zbliża się obecnie do trzech tysięcy, jest przerażający - powiedział pełnomocnik rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein. Ale "jednocześnie każdy ze zgłoszonych incydentów to także krok w kierunku zmniejszenia ciemnego pola".

Według Rias około połowa wszystkich zarejestrowanych incydentów - 54 proc. - nie może być przypisana do jednoznacznego światopoglądu. Tam, gdzie było to możliwe do ustalenia, najliczniejszą grupę stanowili prawicowi ekstremiści - 17 procent. 

GW

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka