Wyrzuceni niepełnosprawni z ECS. Po tekście Salon24.pl interweniuje rząd

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania interweniuje w Europejskim Centrum Solidarności.
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania interweniuje w Europejskim Centrum Solidarności.
Nie milkną echa po naszej publikacji, w której ujawniliśmy, iż w Europejskim Centrum Solidarności zdecydowano, że organizacja mająca wieloletnie doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi, nie będzie miała już swojej siedziby w budynku. Jej miejsce zajęła fundacja, która powstała na kanwie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Po proteście radnych i niepełnosprawnych przed gmachem ECS, u pełnomocnika rządu ds. równego traktowania interweniuje poseł PiS z Gdańska, Kacper Płażyński.

W budynku ECS doszło niedawno do zmian, z których niezadowolona jest jedna z organizacji. Chodzi o Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu SOLIDARNOŚĆ, do którego zadań należy m.in. integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi, podejmowanie inicjatyw mających na celu wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom, działalność rehabilitacyjna i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. 

Zobacz: 

Trzaskowski rozmawiał z "fałszywym" Kliczko. Jak to się stało? Podejrzewają oszustwo

Skala antysemityzmu w Niemczech jest zaskakująca. Eksperci biją na alarm

Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych

Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu SOLIDARNOŚĆ ma wieloletnie doświadczenie w pomaganiu niepełnosprawnym i realizuje programy, na które otrzymuje finansowe wsparcie z PFRON-u. Organizacja dwukrotnie wygrywała konkursy na lokal w ECS, aż do teraz.

Poseł interweniuje w ministerstwie

Ostatnią odsłoną jest interwencja posła PiS z Gdańska, Kacpra Płażyńskiego. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Europejskiego centrum Solidarności parlamentarzysta mówił: - Dzisiaj byliśmy na interwencji poselskiej, podczas której chcieliśmy otrzymać dokumenty, które są informacją publiczną. Chcieliśmy dowiedzieć się elementarnych kwestii, za co organizacje biorące udział w konkursie dostały punkty, jakie było uzasadnienie takiej, a nie innej punktacji, a także jakie były wnioski składane przez te organizacje. Niestety tych informacji nie otrzymaliśmy - wyjaśnił poseł Płażyński.

Zwrócił się też z listem do Anny Schmidt, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Płażyński chce żeby minister sprawdziła czy konkurs przeprowadzono zgodnie z prawem, bo jego zdaniem doszło do dyskryminacji niepełnosprawnych.

- Liczę na to, że pani minister w zakresie swoich możliwości przeprowadzi rzetelną kontrolę w ECS i sprawdzi, czy konkurs ten został przeprowadzony zgodnie z prawem i czy doszło, tak jak uważam, do pogwałcenia pewnych elementarnych zasad równości – powiedział Kacper Płażyński. 

image

image


Burza po tekście Salon24.pl

To kolejne wydarzenia, do których doszło po publikacji Salon24.pl. Po naszym tekście nie tylko oburzyła się opinia publiczna, ale też odbył się protest ludzi skupionych wokół stowarzyszenia, w tym niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Wsparcia organizacji udzielili też radni PiS, którzy podczas konferencji Płażyńskiego poinformował, że w czwartek temat ma zostać podniesiony również na Radzie Miasta Gdańska. 


Nic nie dało również spotkanie przedstawicieli Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu SOLIDARNOŚĆ z osobami decyzyjnymi w ECS, po którym rozczarowania nie kryli niepełnosprawni. Wszak w gmachu są podobno lokale, których nikt nie zajmuje, a na udostępnienie jednego z nich liczyli ludzie z GSINR. 

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Pod pewnymi warunkami

Po naszej publikacji i szumie w mediach, oświadczenie wydało Europejskie Centrum Solidarności, które publikujemy w całości.

Oświadczenie ECS:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nie odpowiadającymi faktom, informacjami na temat konkursu ofert na najem biur i biurek w Europejskim Centrum Solidarności, w przestrzeni Solidarność Codziennie, Europejskie Centrum Solidarności oświadcza:

1. Społecznym celem Europejskiego Centrum Solidarności jest wspieranie rozwoju społeczników i społeczniczek – szczególnie tych, którzy są na początku swojej drogi zaangażowania społecznego – w ich pracy na rzecz spójności. Temu celowi służy program i przestrzeń Solidarność Codziennie na 3 piętrze budynku ECS. Program dostarcza niezbędnego wsparcia merytorycznego i infrastrukturalnego na zasadzie równego i bezpłatnego dostępu do usług i przestrzeni.

2. Europejskie Centrum Solidarności udostępnia również cztery pomieszczenia biurowe dla sformalizowanych już organizacji społecznych w trybie konkursowym. Konkurs organizowany jest z częstotliwością co 2 lata. To wymóg Unii Europejskiej, która dofinansowując budowę siedziby ECS, oczekuje przejrzystych procedur wyłaniania organizacji, które na czas określony mogą zajmować przestrzeń biurową.

3. Ostatni konkurs ofert na najem biur i biurek w Europejskim Centrum Solidarności, w przestrzeni Solidarność Codziennie, został ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej 24 marca 2022 (→ link). Konkurs organizowany był na zasadach określonych przez ECS i miał charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych organizacji na zasadzie równego traktowania uczestników. Nie były ustalane żadne warunki preferencyjne. Organizacje przystępujące do konkursu zaakceptowały jego zasady, nie zostały zgłoszone żadne uwagi do regulaminu.

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka