icepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (L) podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
icepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (L) podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kulisy ataku na ministra. Lider Konfederacji i Ruchu Narodowego wszedł w buty AgroUnii

Redakcja Redakcja Marcin Dobski Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Podczas Europejskiego Forum Rolniczego zaatakowano ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i komisarza ds. rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego. Jak się okazuje, jajkami w polityków PiS rzucał m.in. działacz… Konfederacji. - Ten, który rzucał jest liderem Konfederacji i szefem Ruchu Narodowego na Podkarpaciu - mówią Salon24.pl uczestnicy forum. Zainteresowany nie odpowiedział na prośbę o kontakt.

Do incydentu doszło w Jasionce (woj. podkarpackie) w środę, gdy rozpoczęło się V Europejskie Forum Rolnicze. W dwudniowej imprezie bierze udział m.in. wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk obrzucony jajkami

Około godz. 14, tuż przed wystąpieniem ministra, rozpoczęła się awantura, która trwała kilkanaście minut. Wśród publiczności znalazło się kilkunastu rolników ubranych w żółte kamizelki z napisem "Oszukana wieś". Na początku krzyczeli oni w stronę polityków hasła takie jak: "judasze, judasze" lub "Kowalczyk nie ma prawa wypowiadać się na Podkarpaciu".

Później w ruch poszły jajka, które rozbijały się o podłogę sceny. Minister Kowalczyk robił uniki, o spokój apelował konferansjer. Dopiero interwencja policji uspokoiła sytuację. Funkcjonariusze wyprowadzili z budynku osoby zakłócające forum.  

Z naszych ustaleń wynika, że prowodyrem całej sytuacji był działacz Konfederacji i lider Ruchu Narodowego z Podkarpacia. Tomasz Buczek wykrzykuje hasła i rzuca jajkami, co uchwyciła na nagraniu osoba z widowni.Skontaktowaliśmy się z Buczkiem, ale do czasu publikacji nie odpowiedział na nasza prośbę o kontakt.


Patron sojuszu AgroUnii z Porozumieniem

Co ciekawe, za organizacją forum stoi Artur Balazs. To nietuzinkowa postać. Były poseł i senator, minister rolnictwa. Wpływowy w środowisku wiejskim działacz od dawna mocno wspiera Kołodziejczaka, w którym upatruje następcy Andrzeja Leppera. - Balazs stoi za AgroUnią - słyszymy od kilku wpływowych rolników, którzy są zaangażowani w politykę.

Niegdyś wspierał on Prawo i Sprawiedliwość, ale potem drogi zaczęły się rozchodzić. To właśnie Balazs jest uważany za patrona sojuszu AgroUnii z Porozumieniem. Chociaż formalnie przewodniczącym byłego koalicjanta PiS nie jest już Jarosław Gowin, tylko Magdalena Sroka, to właśnie znajomość z byłym wicepremierem zaważyła na nowo powstałej koalicji.

- Balazs z Gowinem zna się dobrze przynajmniej od 2012 roku, czyli od czasu PO - mówi nam były bliski współpracownik Gowina. Znajomość przetrwała też po odejściu Gowina z Platformy Obywatelskiej. Gdy były wicepremier zakładał Polskę Razem, w 2014 roku w jej struktury włączyło się reaktywowane przez Balazsa, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe.

W związku z tym za kulisami można było usłyszeć, że rzucanie jajkami w ważnych dla rolnictwa polityków PiS może być sprawką AgroUnii, która nie stroni od tego typu happeningów.

- Michał Kołodziejczak też był aktywny, ale został zagłuszony przez krzyczących: "judasze, judasze" i "Kowalczyk nie ma prawa wypowiadać się na Podkarpaciu" - wyjaśnia nam uczestnik forum.

Zła passa ministra Kowalczyka

To kolejny incydent z udziałem ministra. W piątek (18 marca) Henryk Kowalczyk wziął udział w 28. Międzynarodowych Targów Agrotech w Kielcach. Wizyta ta nie przebiegła jednak zgodnie z planowanym scenariuszem i w pewnym momencie pełen emocji tłum otoczył wicepremiera i skandował wulgarne hasła. Sytuacja była na tyle napięta, że Kowalczyk został ewakuowany w asyście ochrony.

Kolejne incydenty?

W czwartek jeden z paneli podczas Europejskiego Forum Rolniczego będzie poświęcony oczekiwaniom mieszkańców wsi. W tej dyskusji uczestniczyć mają: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego – Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Agrounii - Michał Kołodziejczak; Zjednoczoną Prawicę reprezentować ma przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Kancelarii Prezydenta - Jan Krzysztof Ardanowski. W debacie uczestniczyć mają również: prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Artur Balazs, prezes Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), we współpracy z Agro Promotion.

Marcin Dobski

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka