Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau (P) i szef MSZ Izraela Eli Cohen (L), fot. PAP/Marcin Obara
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau (P) i szef MSZ Izraela Eli Cohen (L), fot. PAP/Marcin Obara

Młodzież z Izraela będzie się uczyć o cierpieniach Polaków podczas Holokaustu

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
W środę na wspólnej konferencji prasowej szefowie dyplomacji Polski i Izraela Zbigniew Rau i Eli Cohen, ogłosili porozumienie w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela. Porozumienie przewiduje również przywrócenie polskiego ambasadora w Izraelu.

- Porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach - mówił Rau.

Jak zaznaczył, umowa przewiduje, że ważnym elementem programu wzajemnych wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i z Izraela. "Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia" - powiedział szef polskiej dyplomacji.  Dodał, że stronie polskiej zależy także na tym, by młodzież izraelska mogła zapoznać się z rzeczywistością - jak mówił - "współczesnej, nowoczesnej, bezpiecznej i gościnnej Polski, będącej jednym z głównych dostarczycieli bezpieczeństwa w Europie".

Jabłoński o szczegółach porozumienia

"Polska podtrzymuje gotowość do niemal natychmiastowego przyjęcia zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży według standardu określonego przez polskie prawo i nową umowę. Oczekujemy od strony izraelskiej podobnej otwartości na wizyty młodzieży polskiej w Izraelu" - powiedział szef MSZ.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zamieścił później na Twitterze wpis odnoszący się do tego porozumienia. "Negocjowaliśmy prawie 1,5 roku. I mamy efekt: przełomowa umowa Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży" - podkreślił.

Jabłoński zamieścił też nagranie dotyczące najważniejszych elementów tego porozumienia."Nie będzie uzbrojonych agentów ochrony bez zgody Polski. Polska jest bezpiecznym krajem. Bezpieczeństwo będzie chronione, gwarantowane przez polskie służby, tak jak każdy, kto przyjeżdża do Polski, takie bezpieczeństwo ma gwarantowane" - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodatkowo - zaznaczył - młodzież z Izraela będzie też odwiedzać miejsca ważne dla naszej historii i dla naszej kultury. "Będzie dowiadywać się też o tym, co przeżył nasz kraj, nasz naród. Będzie spotykać się ze swoimi rówieśnikami; to też bardzo ważne, żeby walczyć z tymi negatywnymi stereotypami o Polsce w Izraelu. Razem będziemy budować te relacje na przyszłość" - mówił.

Szef MSZ Izraela w Polsce

Izraelski szef dyplomacji Eli Cohen podkreślił, że podpisanie umowy to ważny moment w relacjach między oboma krajami i narodami. Jak zaznaczył, porozumienie pozwoli na natychmiastowe wznowienie wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski. "Nie chodzi tylko o delegacje młodzieży, ale o dialog o naszej historii" - powiedział Cohen. Wyraził nadzieję, że do Izraela przyjeżdżać będzie polska młodzież. "Młodzi ludzie to jest nasza przyszłość, a wiedza o przeszłości jest kluczem do przyszłości" - mówił.

Szef MSZ Izraela podkreślił, że nie da się opisać historii judaizmu bez polskiego rozdziału, jak i nie da się opisać współczesnej Polski bez żydowskiej przeszłości. "Obok tego jest też wielki ból, jeden z największych w naszej historii, czyli Zagłada i II wojna światowa, nazistowskie niemieckie próby unicestwienia 6 mln Żydów" - dodał.

"Nigdy więcej antysemityzmu, nigdy więcej dyskryminacji innych ludzi, nigdy więcej chęci anihilacji Żydów na świecie. Musimy pamiętać, do czego może doprowadzić nienawiść, rasizm i antysemityzm" - oświadczył Cohen.

Zadeklarował, że przyjechał do Polski, "żeby odnowić relacje między naszymi krajami". "Mam nadzieję, że powróci ambasador Polski do Izraela" - mówił minister. Dodał, że powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na "wznowienie pracy dyplomatycznej, która jest potrzebna w świetle wyzwań, które przed nami stoją".

Jak podkreślił Cohen, współpraca między Polską i Izraelem powinna być kontynuowana także w kwestiach społecznych i gospodarczych, a oba kraje będą pracować nad zwiększeniem inwestycji.

Kryzys w stosunkach polsko-izraelskich

O porozumieniu piszą także izraelskie portale.

"Porozumienie podpisane przez Izrael i Polskę przewiduje również przywrócenie polskiego ambasadora w Izraelu, oznaczając koniec kryzysu dyplomatycznego, który rozpoczął się w 2018 r. wraz z zatwierdzeniem kontrowersyjnej polskiej "ustawy o Holokauście" - komentuje "Haaretz", cytując komunikat polskiego MSZ i wypowiedzi ministra Jabłońskiego.

W 2018 roku rząd Polski spowodował kryzys między dwoma krajami, uchwalając nowelizację ustawy o IPN. Następnie w 2021 roku Polska przyjęła nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która wg Izraela była zamknięciem furtki dla roszczeń żydowskich obywateli dotyczących majątku utraconego w trakcie II wojny światowej.

Izraelscy politycy, w tym premier Izraela Benjamin Netanjahu, ostro potępili oba posunięcia. Ówczesny premier Izraela Naftali Bennett zatwierdzenie nowego Kpa ocenił jako „haniebną decyzją i bezwstydną pogardę dla pamięci o Holokauście”, ówczesny szef izraelskiego MSZ Jair Lapid oświadczył, że Polska "zaaprobowała, nie po raz pierwszy, niemoralną, antysemicką ustawę".

Poinformował wówczas, że polecił charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie Tal Ben-Ari Jaalon, aby "natychmiast wróciła do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony". Lapid zasugerował także, by ówczesny ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Magierowski jest obecnie ambasadorem w USA, a Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu.

W połowie czerwca 2022 roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Jak przekazywało polskie MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. Wreszcie udało się osiągnąć kompromis.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka