Młodzież z Izraela w Auschwitz. Zdjęcie archiwalne
Młodzież z Izraela w Auschwitz. Zdjęcie archiwalne

Wrócą wycieczki izraelskiej młodzieży do Polski. Ale koniec z agentami uzbrojonymi po zęby

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 144
Będzie podpisane polsko-izraelskie porozumienie dot. ochrony wycieczek izraelskich. Mam nadzieję, że agenci służb ochrony izraelskiej poruszający się z bronią po krakowskim Kazimierzu czy warszawskim Muranowie przejdą już do historii - zapowiedział prezydencki minister Marcin Przydacz.

Koniec z uzbrojoną ochroną wycieczek izraelskich

"Będzie podpisane porozumienie polsko-izraelskie dotyczące wycieczek młodzieży, zwłaszcza dotyczące kwestii ochrony, która towarzyszyła wycieczkom izraelskim" - zapowiedział we wtorek na antenie RMF FM prezydencki minister.

Dopytywany, potwierdził, że porozumienie zakłada, że ochroniarze z widoczną bronią nie będą towarzyszyć izraelskim wycieczkom. "Tak to porozumienie jest przewidziane, żeby obecność z bronią izraelskich agentów ochrony nie powodowała pewnych niezdrowych emocji wokół tych wycieczek" - dodał.

Podkreślił, że jeśli będzie potrzeba, to ochrona będzie zapewniana, ale odpowiadała będzie za nią strona polska. "Chcemy budować pozytywny przekaz dla młodzieży izraelskiej, aby Polska kojarzyła się z miejscem, w którym jest bezpiecznie i spokojnie" - dodał.

"Agenci służb ochrony izraelskiej z bronią, poruszający się po krakowskim Kazimierzu czy warszawskim Muranowie, mam nadzieję, przejdą już do historii. Teraz te wycieczki będą w sposób bezpieczny przeprowadzane, ale bez takich prowokacyjnych kroków" - powiedział Przydacz.

Osiągnięto porozumienie między Polską a Izraelem

W środę szef MSZ Izraela Eli Cohen złoży wizytę w Polsce; spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Wtedy oficjalnie podpisane zostanie porozumienie o wznowieniu wycieczek szkół średnich z Izraela do nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w Polsce.

"Oficjalnie przywrócimy delegację młodzieży z Izraela do Polski" - zapowiadał Cohen w izraelskich mediach. "Wznowienie delegacji to ważny krok w kierunku rozwiązania kryzysu w stosunkach z Polską" - powiedział minister spraw zagranicznych, dodając, że jest to "ważna decyzja zarówno z edukacyjnego, jak i narodowego punktu widzenia".

Zachowanie pamięci o Holokauście jest jednym z głównych filarów pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Będziemy nadal promować rozwiązanie kryzysu w stosunkach z Polską" - podkreślił.

Izraelski minister edukacji Yoav Kisch powiedział, że również z zadowoleniem przyjmuje "tę bardzo znaczącą decyzję o wyjątkowym znaczeniu i wartościach narodowych", która ma "ogromne znaczenie w przekazywaniu pamięci o Holokauście i badaniu naszego dziedzictwa jako narodu wszystkim izraelskim uczniom."

Premier Izraela Benjamin Netanjahu skomentował to porozumienie, mówiąc, że "lekcje Holokaustu można przyswoić na wiele sposobów, ale nie ma nic lepszego niż zobaczyć na własne oczy."

Izraelskie wycieczki do obozów koncentracyjnych w Polsce

Około 40 000 izraelskich 11 i 12 uczniów od dawna odwiedzało byłe obozy nazistowskie w Polsce, aby uczyć się o Holokauście i upamiętniać sześć milionów Żydów zabitych podczas II wojny światowej.

W połowie czerwca ub. roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży.

Jak przekazywał polski MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy.

Strona izraelska ponadto twierdziła, że Warszawa próbuje kontrolować treść przekazu kierowanego do młodzieży, "starając się zminimalizować lokalny współudział polskich kolaborantów w ludobójczej kampanii nazistowskiej", jak czytamy w izraelskich mediach.

W 2022 roku polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński stwierdził, że poprzedni program wymaga rewizji "ze względu na systematyczne problemy prowadzące do umacniania fałszywych stereotypów, co negatywnie wpływa na stosunki polsko-izraelskie".

Szczegóły dotyczące ostatecznego rozwiązania sporów i wynikającej z nich dyplomatycznej wpadki nie zostały jeszcze ujawnione.

W ubiegłym tygodniu resort dyplomacji poinformował, że w ramach negocjacji miedzy polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie ws. umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży. Izraelscy wysłannicy, w tym przedstawiciele MSZ, Ministerstwa Edukacji i Agencji Bezpieczeństwa Izraela (ISA, Shin Bet) spotkali się z członkami polskiego rządu w Warszawie.

ja

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka