Bayraktar za darmo dla Ukrainy. Pieniądze ze zbiórki Sierakowskiego zrobiły wrażenie

Bayraktar trafi na Ukrainę po zbiórce Sławomira Sierakowskiego. Fot. Wikipedia
Bayraktar trafi na Ukrainę po zbiórce Sławomira Sierakowskiego. Fot. Wikipedia
Turecki dron bojowy Bayraktar, na którego zrzucali się polscy internauci, zostanie przekazany za darmo Ukrainie. Firma produkująca sprzęt zaproponowała przekazać Ukrainie ponad 22,5 mln złotych ze zbiórki na cele charytatywne - czytamy w piśmie, które otrzymał Sławomir Sierakowski.

- Doskonała wiadomość! Nasza pomoc podwojona - oświadczył w mediach społecznościowych publicysta "Krytyki Politycznej" i inicjator zbiórki na Bayraktara. Turecka firma Baykar wystosowała propozycję dla Sławomira Sierakowskiego i wszystkich wpłacających.   

Zobacz: 

Odpowiedź Baykar na zbiórkę Sierakowskiego

- Serdecznie dziękujemy wszystkim Polakom, którzy wsparli tę znaczącą akcję. Jesteśmy pod wrażeniem, że w zorganizowanej przez Pana kampanii wzięły udział setki tysięcy Polaków. Chcemy być częścią tego ludzkiego odruchu solidarności, wobec czego składamy ofertę. W obliczu Pana kampanii, przekażemy dron Bayraktar TB2 Ukraińcom bezpłatnie, aby mogli jak najlepiej bronić swojej ojczyzny - ogłoszono. 

- Będziemy mieć na oku przeznaczenie zebranych funduszy przez ukraińskie organizacje charytatywne na cele, które służą wzmacnianiu Ukrainy. Aspirujemy do tego, żeby ta oferta i ta kampania odniosły sukces w ratowaniu życia niewinnych Ukraińców w tak trudnych czasach. Modlimy się, żeby jak najszybciej się skończyły - podsumowała rada dyrektorów Baykar. 

Oznacza to, że Bayraktar zostanie przekazany nieodpłatnie na front, natomiast zebrane 22,5 mln złotych - w porozumieniu ze stronami ukraińską i turecką - trafią do potrzebujących w kraju naszego sąsiada.

- Ponieważ zebraliśmy nadwyżkę, czyli około 1,800,000 zł (plus wpływy z licytacji), to zgodnie z opisem zbiórki przekażemy je na fundusz ukraińskich sił zbrojnych prowadzony przez Narodowy Bank Ukrainy. Do końca tygodnia, gdy zbiórka zostanie ostatecznie zamknięta, ta suma może dalej rosnąć - poinformował Sierakowski. 

Zbiórki na Bayraktary 

To nie pierwszy przypadek, gdy na świecie zebrano pieniądze na specjalistyczny dron, a turecka firma wysłała go na Ukrainę za darmo. Litwini uzbierali 6 mln euro w trzy dni, a Bayrak zdecydował o przekazaniu bezzałogowca obrońcom ojczyzny przed rosyjską napaścią. 

Innym przykładem była akcja jednego z ukraińskiego prezenterów, który uzyskał 20 mln dolarów na zakup Bayraktara. Również wtedy turecka firma zdecydowała o wysłaniu trzech dronów za darmo na front i poprosiła, by fundusze trafiły do potrzebujących na Ukrainie.  

GW

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka