Jarosław A. zatrzymany za gotowość pracy dla rosyjskiego wywiadu

Funkcjonariusze ABW zatrzymali rosyjskiego szpiega. Zdjęcie ilustracyjne
Funkcjonariusze ABW zatrzymali rosyjskiego szpiega. Zdjęcie ilustracyjne
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A., któremu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce.

Na polecenie prokuratury ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo

- Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, że podejrzany zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa Państwa; był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.

Według służb podejrzany oczekiwał w zamian uzyskania korzyści majątkowej, a także pomocy w eliminacji osobistych wrogów. - Wykorzystując posiadane znajomości, zamierzał przekazać rosyjskiej stronie szerokie spektrum informacji, również ze sfery obronności i bezpieczeństwa państwa. Był także gotowy wykonywać inne zlecone przez wywiad zadania na terytorium RP.

Zobacz:  Scholz wygwizdany podczas spotkania z mieszkańcami. Krzyczeli "zdrajca narodu" i "wyp..."

Nawiązał długotrwałą współpracę z rosyjskim wywiadem

Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem - przekazał rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn.

Do zatrzymania doszło 11 lipca 2022 r. na terenie województwa śląskiego. Funkcjonariusze ABW przeszukali również na terenie województw: opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego miejsca związane z Jarosławem A. oraz innymi powiązanymi z nim osobami, które zatrzymany zamierzał wykorzystać w pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Za popełniony czyn mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Jak przekazał rzecznik ministra koordynatora, prokurator przedstawił Jarosławowi A. zarzut z art. 130 § 3 kk, czyli zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Jarosława A. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo zostało powierzone w całości do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawę nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

ja

Czytaj także:

Wody Polskie kontrolują stan Odry. Pierwsze wyniki są alarmujące

Rosyjski ostrzał rakietowy Charkowa. Są zabici i ranni

Pijana matka zgubiła swoje dziecko. Teraz usłyszała zarzuty

Media alarmują: Od jesieni dodatkowa opłata za gaz

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo