Tego najbardziej boją się Polacy w 2022 roku

Polacy obawiają się wzrostu cen prądu, ogrzewania i ciepłej wody. Fot. Canva
Polacy obawiają się wzrostu cen prądu, ogrzewania i ciepłej wody. Fot. Canva
84,4 procent respondentów obawia się wzrostu cen prądu, ogrzewania i ciepłej wody - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla rp.pl. Rząd zachęca do oszczędzania energii.

Oszczędzanie energii w kryzysie

W wielu krajach rozpoczęto już działania mające na celu oszczędzanie energii - np. w Niemczech w miastach zaprzestano podświetlania budynków publicznych i zabytków, w niektórych miastach w urzędach z kranu leci wyłącznie zimna woda, lokalne władze zaprzestają też ogrzewania wody w basenach.

We Francji na lotniskach i dworcach wyłączane mają być podświetlane reklamy. W Szwajcarii zimą budynki publiczne będą ogrzewane do nie więcej niż 20 stopni Celsjusza.

W Polsce na razie nie ma takich ograniczeń, choć rząd zachęca do oszczędzania energii na własną rękę.

Zobacz: Najnowszy sondaż CBOS. Najlepszy wynik Lewicy w badaniach od ponad roku

Moskwa: 17 stopni w domu to temperatura zdrowa dla organizmu

- Musimy się sporo nauczyć, jeśli chodzi o dobre nawyki: wyłączanie światła, ładowarki, ogrzewanie na poziomie niższych temperatur – mówiła Anna Moskwa w rozmowie z Radiem ZET. Minister dodała, że każde gospodarstwo domowe „może zrobić sobie rachunek sumienia i przyjąć program oszczędzania”. Przyznała, że sama zrobiła to już jakiś czas temu obniżając w domu temperaturę do „17 stopni w przestrzeniach wspólnych i 19 stopni w bardziej użytkowanych”. Anna Moskwa zapewniła, że „można się przyzwyczaić” i taka temperatura w domu jest zdrowa dla organizmu.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek 15 września częściowe zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. Niezmieniona cena ma być stosowana do rocznego zużycia nieprzekraczającego 2000 kWh. Wyższy pułap – 2600 kWh – ma obowiązywać dla osób niepełnosprawnych, dużych rodzin i rolników. Przewidziano także dodatkowa obniżkę ceny o 10 proc. dla tych, którzy zmniejsza zużycie o 10 proc. w skali roku.

Polacy boją się podwyżek

SW Research w sondażu dla rp.pl zapytała Polaków, czy obawiają się wzrostu cen prądu, ogrzewania i ciepłej wody.

84,4 proc. respondentów na tak zadane pytanie odpowiedziało twierdząco, natomiast 7,9 proc. ankietowanych nie obawia się wzrostu cen. 7,7 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

"Podwyżek częściej obawiają się kobiety (88 proc.) niż mężczyźni (80 proc.). Wzrost cen jest przyczyną obaw dla 9 na 10 osób, które skończyły 50 lat i takiego samego odsetka badanych posiadających dochód w wysokości 2001 – 3000 zł netto. Ze względu na wielkość miejsca zamieszkania wzrostu cen najczęściej obawiają się respondenci z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (91 proc.)" - skomentował wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13-14 września 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

ja

Czytaj też:

Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej. Rząd zapowiada dalsze inwestycje

Przerażające doniesienia z Izium. Ekshumowane ciała noszą ślady tortur

Rany boskie! Państwo drukuje pieniądze!

Brytyjczycy naprawdę są do tego zdolni, by pożegnać królową Elżbietę II

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka