Brytyjczycy naprawdę są do tego zdolni, by pożegnać królową Elżbietę II

Ludzie potrafią stać po kilkanaście godzin, by kilka sekund przejść obok trumny królowej, fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Ludzie potrafią stać po kilkanaście godzin, by kilka sekund przejść obok trumny królowej, fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Szacowany czas oczekiwania na możliwość wejścia do Westminster Hall, aby oddać hołd zmarłej królowej Elżbiecie II przekracza już 24 godziny. Do osób czekających w kolejce, by pożegnać monarchinię co chwila przyjeżdża pogotowie.

Kolejka do kolejki

W piątek przed południem władze poinformowały, że ponieważ kolejka osiągnęła maksymalną przewidzianą długość - liczyła ona wówczas 7,9 km - a szacowany czas oczekiwania wynosi 14 godzin, więc na co najmniej sześć godzin wstrzymane zostaje przyjmowanie do niej nowych osób. Ostatecznie otwarto ją ponownie po siedmiu godzinach, ale uruchomiony przez brytyjski rząd serwis pokazujący w czasie rzeczywistym aktualną długość kolejki i szacowany czas do wejścia do Westminster Hall, ostrzega, że teraz jest to powyżej 24 godzin, a w nocy mogą być niskie temperatury.

Okazało się, że gdy oficjalna kolejka została zamknięta, to w pobliżu jej końca ludzie sformowali nieoficjalną kolejkę czekających na możliwość dołączenia do tej oficjalnej.

Historyk: To co robią Niemcy jest skandaliczne. Tusk nie jest samobójcą, by to popierać

Beckham stał 12 godzin w kolejce

12 godzin czekał w kolejce, aby pożegnać królową słynny angielski piłkarz Dawid Beckham. Choć ubrał się w ciemny garnitur i kaszkiet, to nie udało się pozostać incognito i stosunkowo niedaleko wejścia do Pałacu Westminsterskiego, gdzie wystawiona jest trumna, został rozpoznany. Jak informują brytyjskie media, spowodowało to niewielkie zamieszanie, bo ludzie zaczęli sobie robić z nim zdjęcia i kolejka przestała się przesuwać do przodu. Beckham, zapytany o to jak długo czeka w kolejce, odparł, że 12 godzin - od 2.15 w nocy.

W zeszłym tygodniu Beckham napisał na Instagramie, że fala smutku, jaka rozlała się na świecie po śmierci Elżbiety II pokazuje, jak bardzo nas inspirowała. "Jestem naprawdę zasmucony śmiercią Jej Wysokości Królowej. (...) To, jak zdruzgotani wszyscy się dziś czujemy, pokazuje, ile znaczyła dla ludzi w tym kraju i na całym świecie. Jak bardzo inspirowała nas swoim przywództwem. Jak nas pocieszała, gdy czasy były ciężkie. Do ostatnich dni służyła swojemu krajowi z godnością i wdziękiem" - napisał.

Brytyjczycy oddają hołd królowej Elżbiecie II

Aby dać wszystkim możliwość pożegnania zmarłej monarchini i oddania jej hołdu, w środę po południu trumna z ciałem Elżbiety II została wystawiona w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim i pozostanie tam do poniedziałku rano. Jednak choć Westminster Hall otwarty jest w tym czasie przez 24 godziny na dobę, a przechodzący mają dosłownie kilka sekund na zatrzymanie się przy trumnie, kolejka wciąż się wydłuża.

W piątek po południu londyńskie pogotowie ratunkowe poinformowało, że w środę i czwartek udzieliło pomocy 435 osobom czekającym w kolejce, z czego 42 zostały zabrane do szpitali. Najczęstszymi przyczynami pomocy medycznej były zasłabnięcia i upadki.

Pierwsze osoby stanęły w kolejce już w poniedziałek koło południa - na ponad dwie doby przed przewiezieniem trumny do Pałacu Westminsterskiego.

ja

Czytaj także:

Rany boskie! Państwo drukuje pieniądze!

Putin obiecuje, że zrobi wszystko, by "zakończyć wojnę tak szybko, jak to możliwe"

Polska armia pozbywa się postsowieckich myśliwców. Koreańskie FA-50 zastąpią MiGi-29


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka