25 obserwujących
314 notek
280k odsłon
Wojna Jom Kippur – opowiadanie z morałem

Wojna Jom Kippur – opowiadanie z morałem

Żydowskie święto Jom Kippur sprowadziło mnie do "wojny Jom Kippur" w 1973 roku. Izrael prowadził politykę niejawności nuklearnej, która była narzędziem odstraszania jego wrogów. Obecnie niejawność nuklearna nie jest możliwa; przy transparentności wszystkiego, ale też realnej możliwości zagrożenia Europy przez bombę atomową, ważna jest ostrożność i unikanie błędnych decyzji politycznych.
Czy Xi Jinping obalić się da – spekulacje o Chinach

Czy Xi Jinping obalić się da – spekulacje o Chinach

W ciągu ostatnich kilku dni rozchodzą się w mediach społecznościowych pogłoski o zamachu wojskowym w Chinach. Autorzy pogłosek twierdzą, że Xi Jinping pozostaje w areszcie domowym. Według mediów z Hongkongu, jak dotąd nie ma żadnych dowodów na zamach stanu. Jakiekolwiek zmiany w pozycji Xi Jaopinga w Chinach mogłyby mieć doniosłe znaczenie dla chińskiej polityki międzynarodowej w Azji i stosunków z USA i Rosją.
Generał Milley w Polsce – ważna wizyta bez rozgłosu

Generał Milley w Polsce – ważna wizyta bez rozgłosu

Najwyższy stanowiskiem amerykański generał Mark Milley przebywał w ubiegłym tygodniu w Polsce. Przeprowadził inspekcję jednej z amerykańskich baz wojskowych na terenie wschodniej Polski. W niedziele, 18 września spotkał się w Warszawie z grupą przedstawicieli kół wojskowych. Ważny fakt wizyty generała Milleya w Polsce został w polskich mediach przemilczany.