Najnowszy sondaż CBOS. Najlepszy wynik Lewicy w badaniach od ponad roku

Według najnowszego sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywałyby się w najbliższą niedzielę – wygrałaby je Zjednoczona Prawica. (fot. Flickr)
Według najnowszego sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywałyby się w najbliższą niedzielę – wygrałaby je Zjednoczona Prawica. (fot. Flickr)
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, swój głos oddałoby 75 procent respondentów. Spośród nich 30 procent oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 21 procent głosów, a 10 procent badanych zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Zjednoczona Prawica nadal na prowadzeniu

CBOS zaznacza, że w porównaniu z notowaniem z zeszłego miesiąca nie doszło do znaczących zmian w sondażu. Na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska i Partia Republikanie) zagłosowałoby 30 procent respondentów. To o 1 procent mniej niż w sierpniowym badaniu. Zwrócono uwagę, że od lipca ugrupowanie rządzące straciło 3 punkty procentowe.

Z kolei poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) nie zmieniło się w porównaniu do wyników z sierpnia. Na to ugrupowanie zagłosowałoby 21 procent ankietowanych.

Od sierpnia stabilne są również notowania Polski 2050 Szymona Hołowni, której zwolennikiem pozostaje co dziesiąta osoba zamierzająca uczestniczyć w wyborach parlamentarnych.

Poparcie Lewicy rośnie

Wzrost poparcia o 2 punkty procentowe zanotowała Lewica, na którą chce zagłosować 6 procent potencjalnych wyborów. CBOS zwraca uwagę, że jest to najlepszy wynik Lewicy w badaniach od maja 2021 roku, kiedy to uzyskała takie samo poparcie, jak obecnie.

Po okresie rosnącego poparcia dla Konfederacji(KORWiN, Ruch Narodowy, Braun) z 3 procent w maju do 7 procent w sierpniu, notowania tego ugrupowania znacząco się pogorszyły. We wrześniu zamiar poparcia go w wyborach do Sejmu deklaruje 4 procent badanych. (spadek o 3 punkty procent).

Z kolei poparcie dla PSL-Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe, UED, Konserwatyści) we wrześniu wygląda tak samo jak w sierpniu. Na to ugrupowanie zagłosowałoby 2 procent respondentów. Bez zmian jest także poparcie dla Kukiz'15. Ugrupowanie to może liczyć na głosy 1 procent badanych. Również 1 procent ankietowanych deklaruje chęć oddania głosu na inne ugrupowanie.

Dużo niezdecydowanych

CBOS zwraca uwagę, że utrzymywaniu się wysokiego poziomu mobilizacji wyborczej towarzyszy duży odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Obecnie niezdecydowani, na kogo głosować, stanowią jedną piątą potencjalnych wyborców (wzrost z 18 procent do 20 procent od sierpnia do września). Co dwudziesty spośród zamierzających głosować odmawia podania swoich preferencji politycznych.

We wrześniowym badaniu udział w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 75 procent badanych (o 1 punkt procentowy mniej niż poprzednio). Bez zmian utrzymuje się liczba osób wahających się, czy wziąć udział w głosowaniu (13 procent), a o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek wyborców zakładających, że nie wezmą udziału w wyborach parlamentarnych (12 procent).

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło od 5 do 15 września na 1119-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka