W sobotę wielkie otwarcie kanału przecinającego Mierzeję Wiślaną

Kanał przecinający Mierzeję Wiślaną. (fot. Twitter/@marekgrobarczyk)
Kanał przecinający Mierzeję Wiślaną. (fot. Twitter/@marekgrobarczyk)
W sobotę 17 września nastąpi otwarcie kanału przecinającego Mierzeję Wiślaną. Nastąpi to w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Do użytku zostanie oddany pierwszy etap nowo powstałej drogi wodnej. Zaznaczyć jednak trzeba, że tor wodny w dalszym ciągu nie jest ukończony. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że docelowe parametry zostaną uzyskane w 2023 roku po pogłębieniu toru wodnego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

Kanał przez Mierzeję Wiślaną na ukończeniu

Mierzeja Wiślana to pas ziemi, przecinający Zalew Wiślany i wody bałtyckie. Długość nowej drogi wodnej wynosi niespełna 25 kilometrów. MInisterstwo Infrastruktury zaznacza, że samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi ponad 10 kilometrów, zaś na rzece Elbląg – również ponad 10 kilometrów. Śluza oraz port zewnętrzny i stanowisko postojowe stanowią odcinek około 2,5 kilometra. Kanał wraz z torem wodnym docelowo będą miały głębokość 5 metrów.

Inwestycję zaprojektowano tak, aby przepłynąć mógł nią statek o długości 100 metrów (zestaw barek do 180 metrów), szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra.

Krótsza droga wodna do Elbląga

Aby uprościć statkom wpływanie do Elbląga należało fragment ten "przeciąć" kanałem. Jak podaje "Business Insider", pomimo zaplanowanego na sobotę otwarcia, inwestycja nie została jeszcze ukończona przez trwający spór pomiędzy rządem a samorządem dotyczącym tego, kto powinien dokończyć przekop.

Sterowanie ruchem statków będzie odbywać się w Kapitanacie Portu Nowy Świat. Sam kanał nie jest jedyną częścią inwestycji, bowiem na miejscu przygotowano również m. in. chodniki, mosty i ścieżki dla rowerów. Z pewnością miejsce to przyciągać będzie wielu turystów, chcących obserwować przepływające statki czy żaglowce.

Sam kanał jest jednak najistotniejszym elementem inwestycji, ponieważ przy jego pomocy statki i żaglowce będą mogły wpłynąć z Morza Bałtyckiego do Elbląga, bez nadrabiania drogi. Ważną częścią projektu są również dwa mosty zwodzone, które, gdy będą otwarte, pozwolą większym jednostką przepłynąć na drugą stronę.

Policjanci zabezpieczą otwarcie kanału

— Policjanci będą zabezpieczać drogi dojazdowe i dbać o bezpieczeństwo uczestników uroczystości otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną — poinformował rzecznik prasowy pomorskiej policji.

Jak przekazał w komunikacie rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku podinsp. Maciej Stęplewski, z uwagi na spodziewane duże natężenie ruchu na miejsce wydarzenia skierowane zostaną liczne patrole ruchu drogowego.

— Policjanci będą zabezpieczać drogi dojazdowe, a także ręcznie regulować ruch, a funkcjonariusze prewencji oraz pionu kryminalnego będą dbać o bezpieczeństwo uczestników uroczystości — dodał.

Stęplewski podkreślił, że na teren wydarzenia najlepiej dostać się specjalnie na ten dzień zorganizowanym transportem zbiorowym.

— Autobusy będą odjeżdżać co 10 minut od godz. 10:00 z dworców w Stegnie i Krynicy Morskiej do godz. 23:59 z Portu Nowy Świat do dworców w Krynicy Morskiej i Stegnie — wyjaśnił.

Na teren inwestycji dotrzeć można drogą krajową 501. Na Przekopie Mierzei powstały dwa mosty - północny i południowy, które będą otwierane sekwencyjnie, gdy przez kanał żeglugowy będą przepływały jednostki. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyby Magdalena Kierzkowska, jeden z nich zawsze będzie przejezdny.  

Zobacz, jak powstawał przekop Mierzei Wiślanej: RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj127 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka