Rosjanie podczas odwrotu na lewy brzeg Dniepru wysadzili most Antonowski w pobliżu Chersonia. (fot. Twitter)
Rosjanie podczas odwrotu na lewy brzeg Dniepru wysadzili most Antonowski w pobliżu Chersonia. (fot. Twitter)

Wysadzono kluczowy most w Chersoniu. To zdjęcie obiegło świat

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
W piątek rano do mediów społecznościowych zaczęły trafiać zdjęcia wysadzonego mostu Antonowskiego kolo Chersonia. Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał na Twitterze, że został on wysadzony przez Rosjan podczas odwrotu na lewy brzeg Dniepru. Obiekt ten pełnił niezwykle istotną rolę z punktu widzenia logistyki wojennej.

Ataki na most Antonowski

Pierwsze doniesienia o ukraińskich atakach na most Antonowski pojawiły się w drugiej połowie lipca. 29 lipca lojalne wobec Kijowa władze obwodu chersońskiego oznajmiły, że Rosjanie uruchomili obok mostu przeprawę promową, której używają do przerzucania przerzucania sprzętu wojskowego.

Z kolei 21 sierpnia Ukraińcy ponownie zaatakowali most pod Chersoniem, uniemożliwiając rosyjskiej armii naprawienie tej przeprawy przez Dniepr i wykorzystanie jej w celach militarnych.

Most Antonowski zniszczony

W piątek 11 listopada wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko udostępnił na Twitterze zdjęcie zniszczonego mostu Antonowskiego.

— Lokalne media dzielą się zdjęciami kompletnie zniszczonego mostu Antonowskiego — przekazał.


Niedługo później Heraszczenko opublikował na Twitterze film przedstawiający zniszczony most oraz stworzoną przez Rosjan przeprawę pontonową. Wiceszef ukraińskiego MSW zaznaczył, że to Rosjanie wysadzili most.

— Film z mostu Antonowskiego, którego Rosjanie wysadzili podczas swojego odwrotu. Widać również, że przeprawa pontonowa w pobliżu mostu również została zniszczona — napisał Heraszczenko.


W piątek na Twitterze pojawił się też film przedstawiający rosyjskich żołnierzy w odwrocie. 

Rosjanie wycofują się z Chersonia

Rosyjska armia otrzymała rozkaz opuszczenia Chersonia i wycofania się na lewy brzeg Dniepru. Anton Heraszczenko opublikował na Twitterze zdjęcie nadesłane przez lokalnego dziennikarza, przedstawiające ukraińską flagę zawieszoną na pomniku w centrum miasta.

— Pojawiają się doniesienia, że partyzanci zawiesili ukraińską flagę w centrum Chersonia. Lokalny dziennikarz Kostiantyn Ryzhenko opublikował to zdjęcie na Telegramie. "Ruch oporu przesyła pozdrowienia. Sława Ukrainie. Zdjęcie jest aktualne", napisał — przekazał Heraszczenko.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka