Bardzo zła wiadomość z Rosji. To utrudni Ukrainie zwycięstwo

Na terytorium Rosji produkowane będą irańskie drony, używane przeciwko Ukraińcom podczas wojny. (fot. Twitter)
Na terytorium Rosji produkowane będą irańskie drony, używane przeciwko Ukraińcom podczas wojny. (fot. Twitter)
"Washington Post" powołując się na anonimowe źródła podaje, że Rosja porozumiała się z Iranem w sprawie budowy na rosyjskim terytorium "setek" dronów bojowych, według irańskiego projektu. Dziennik zaznacza, że umowa została sfinalizowana na początku listopada podczas wizyty rosyjskiej delegacji z Iranie.

Rosja będzie produkować irańskie drony

— Moskwa i Teheran dążą do szybkiego przekazania projektów i kluczowych części, by produkcja bezzałogowców rozpoczęła się w ciągu kilku miesięcy — informuje "WP". — Dzięki własnej linii produkcyjnej Rosja, która już wykorzystuje irańskie drony podczas ataków na Ukrainę, znacząco zwiększy swoje zapasy stosunkowo niedrogiego, ale bardzo niszczycielskiego uzbrojenia — podkreśla dziennik.

Umowa może zaspokoić rosyjskie zapotrzebowanie na bron precyzyjnego rażenia. Iranowi może ona przynieść korzyści ekonomiczne i polityczne. — Niewykluczone, że władze w Teheranie liczą, iż mogą uniknąć nowych sankcji, jeśli drony będą fizycznie produkowane na terytorium Rosji — czytamy w "Washington Post".

Irańskie bezzałogowce używane podczas wojny

Jak dotąd fabryki w Rosji nieznacznie modyfikowały drony kupione w Iranie. Zmieniano m. in. ich kolorystykę i nazwę. Do tej pory na terytorium Rosji nie produkowano jednak bezzałogowców według irańskiego projektu.

Według przedstawicieli zachodnich służb wywiadowczych, cytowanych przez "Washington Post", Rosja od sierpnia wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 400 irańskich dronów. Wiele z nich atakowała infrastrukturę cywilną, np. elektrownie. Teheran przekonuje, że sprzedał Rosji drony przed jej pełnowymiarową inwazją na Ukrainę. W maszynach znaleziono jednak części wyprodukowane w lutym, co wskazuje na to, że uzbrojenie mogło zostać przekazane później.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka