Wołodymyr Zełenski leci do USA. Źródło: PAP/EPA, Twitter
Wołodymyr Zełenski leci do USA. Źródło: PAP/EPA, Twitter

Wołodymyr Zełenski leci do USA. Internauci zwracają uwagę na tajemniczy lot

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że wyruszył w podróż do Stanów Zjednoczonych, a celem wizyty jest wzmocnienie zdolności obronnych jego kraju. Zełenski potwierdził, że w trakcie wizyty spotka się z prezydentem Joe Bidenem.

Zełenski leci do USA. Rozmowy i wystąpienie w Kongresie

"Wyruszyłem do USA w celu wzmocnienia oporu i zdolności obronnych Ukrainy. W szczególności, omówimy z prezydentem USA Joe Bidenem współpracę Ukrainy i USA" - napisał Zełenski na Twitterze. Potwierdził, że wystąpi w Kongresie Stanów Zjednoczonych i przeprowadzi inne rozmowy dwustronne.

Internauci zwracają uwagę na dwa samoloty, którymi może potencjalnie podróżować prezydent Zełenski.


Zełenski ma spotkać się z Bidenem w środowe popołudnie czasu lokalnego (wieczór czasu polskiego), wystąpić podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA i wieczorem wygłosić przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu.

Biały Dom: Podczas spotkania ogłosimy nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy

Biały Dom poinformował we wtorek, że podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów, obejmujący m.in. baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Szkolenie z obsługi tej broni ma odbyć się w kraju trzecim.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawiciela administracji amerykańskiej prezydenci Ukrainy i USA odbędą "pogłębioną, strategiczną dyskusję" na temat przebiegu wojny. Będą też rozmawiać o zdolnościach wojskowych i szkoleniach, które USA i ich sojusznicy zapewniają Ukrainie, pomocy gospodarczej, energetycznej i humanitarnej dla Kijowa.

Podczas swojego przemówienia w Kongresie - Zełenski wystąpił już raz przed dwoma izbami amerykańskiego parlamentu wirtualnie, w marcu - ukraiński przywódca ma podziękować Amerykanom za wsparcie i przekonywać ich do dalszej pomocy, prezentując walkę Ukrainy jako walkę na rzecz demokracji.

Pytany o obawy dotyczące bezpieczeństwa podróży Zełenskiego w warunkach wojny, przedstawiciel administracji USA powiedział, że obie strony zgodziły się, że istnieją odpowiednie "parametry bezpieczeństwa" do organizacji wizyty.

Jest to pierwsza zagraniczna podróż prezydenta Ukrainy od lutowej inwazji Rosji oraz jego druga wizyta w Białym Domu; pierwszą złożył we wrześniu ubiegłego roku. 

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka