Dostawa uzbrojnia z USA dla Polski i Litwy. Port Vlissingen w Holandii. PAP/EPA/Remko de Waal
Dostawa uzbrojnia z USA dla Polski i Litwy. Port Vlissingen w Holandii. PAP/EPA/Remko de Waal

Amerykańskie uzbrojenie dla Polski już w Europie. Strzeże go holenderskie wojsko

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
Setki amerykańskich czołgów i pojazdów opancerzonych dotarły w środę do portu w Vlissingen na południu Holandii - informuje holenderskie ministerstwo obrony. Sprzęt jest przeznaczony dla Polski oraz Litwy i ma wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Transport uzbrojenia z USA dla Polski i Litwy

Transport z USA jest zabezpieczany przez wojsko holenderskie i jego ostatecznym celem są Polska i Litwa. Komunikat niderlandzkiego ministerstwa obrony mówi o 1275 elementach wyposażenia, z których mniej więcej połowa to pojazdy.

Dodajmy, że w środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Zostaną one przekazane w ramach koalicji międzynarodowej.

Polecamy:

Abramsy, wozy bojowe Bradley, armatohaubice Paladin

– Są to czołgi M1 (Abrams - red.), wozy bojowe Bradley, a także armatohaubice samobieżne Paladin – powiedział dziennikarzom major Paul Ehrismann z holenderskiej armii. Sprzęt ma pozostać na wschodniej flance NATO przez co najmniej dziewięć miesięcy; obecnie będzie tam przewożony transportem kolejowym i drogowym.

Holendrzy pilnują uzbrojenia dla Polski i Litwy

Cześć portu w Vlissingen została zmilitaryzowana na czas rozładunku i cały teren jest ochraniany przez holenderskich żołnierzy. Na miejscu są psy, które obwąchują samochody, a nurkowie sprawdzają pod wodą, czy nie ma tam jakiejś podejrzanej aktywności.

– Holandia jest często wykorzystywana przez NATO jako kraj tranzytowy – podkreśla Ehrismann. Major zaznacza, że jego kraj ma dobrą infrastrukturę i strategiczne położenie.

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj91 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo