Strzelanina w Kalifornii. Sprawa jest poważna, poinformowano Bidena, wkroczyło FBI

Policja przed klubem w Monterey Park, gdzie doszło do strzelaniny. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Policja przed klubem w Monterey Park, gdzie doszło do strzelaniny. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Co najmniej 10 osób zginęło w masowej strzelaninie, do której doszło w sobotę późnym wieczorem w Monterey Park w Kalifornii - poinformował kpt. Andrew Meyer z biura szeryfa powiatu Los Angeles. Do zdarzenia doszło w studiu tańca. Sprawą zajęło się FBI, powiadomiono również najwyższe władze USA.

Strzelanina w Monterey Park

Do strzelaniny doszło po godzinie 22:00 czasu lokalnego w sobotę (7.00 czasu polskiego w niedzielę) w pobliżu miejsca obchodów chińskiego Nowego Roku, które odbyły się w Monterey Park. Jak ustalono, było to w budynku, w którym mieści się studio tańca.

- Jest jeszcze co najmniej 10 dodatkowych ofiar, które zostały przetransportowane do licznych lokalnych szpitali i są wymienione w różnych stanach od stabilnego do krytycznego - dodał Meyer. Zdaniem lokalnych władz stan rannych jest różny - od stabilnego do krytycznego.

Według policji sprawca strzelaniny pozostaje na wolności.

Poinformowano Joe Bidena i Kamalę Harris

W śledztwo w sprawie strzelaniny zaangażowało się wiele organów służb na wysokim szczeblu, powiadomiono również najwyższe władze USA.

"Prezydent został poinformowany przez doradcę ds. bezpieczeństwa wewnętrznego o masowej strzelaninie w Monterey Park. Polecił, by upewniono się, że FBI zapewnia pełne wsparcie lokalnym władzom, i by regularnie informowano go, gdy znane będzie więcej szczegółów" - napisała w niedzielę na Twitterze sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre.


Wiceprezydent Kamala Harris i prokurator generalny Merrick Garland również otrzymali szczegóły dotyczące strzelaniny.

"Wiceprezydent została poinformowana o masowej strzelaninie w Monterey Park, CA i poprosiła o regularne aktualizacje, gdy znane będzie więcej szczegółów" - napisała w niedzielę rano Kirsten Allen, sekretarz prasowy Harris, na Twitterze.

Śledztwo FBI

Biuro terenowe FBI w Los Angeles współpracuje z biurem zabójstw wydziału szeryfa hrabstwa Los Angeles, policją z Monterey Park i innymi agencjami, prowadząc śledztwo w sprawie masowej strzelaniny.

Nie są znane motywy strzelaniny. Nie potwierdzono również, czy sprawca otworzył ogień z karabinu maszynowego. "Wszystko, co mogę powiedzieć, to że była to broń palna, która została użyta" - powiedział Meyer dziennikarzom, ale nie podał żadnych szczegółów dotyczących rodzaju użytej broni.

Monterey Park to miasto liczące około 60 000 mieszkańców z dużą społecznością azjatycką, położone około 16 kilometrów na wschód od centrum Los Angeles. W sobotę rozpoczął się tam dwudniowy festiwal, który dla tamtejszych mieszkańców pochodzących z Azji jest jednym z największych obchodów chińskiego Nowego Roku.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka