Co Polacy myślą o wieku emerytalnym? Wyniki najnowszego sondażu

Najnowszy sondaż IBRiS dla Radia Zet dotyczy kwestii wieku emerytalnego w Polsce. Co na ten temat myślą ankietowani? (fot. Pixabay)
Najnowszy sondaż IBRiS dla Radia Zet dotyczy kwestii wieku emerytalnego w Polsce. Co na ten temat myślą ankietowani? (fot. Pixabay)
Z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia Zet wynika, że 44,8 proc. respondentów jest zdania, że wiek emerytalny w Polsce powinien zostać obniżony. Z kolei 32,4 proc. ankietowanych chce podniesienia wieku emerytalnego.

Z sondażu wynika również, że 20,4 proc. respondentów popiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Z kolei 2,4 procent ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

Poparcie zależy od preferencji politycznych

Radia Zet informuje, że poparcie dla podniesienia lub obniżenia wieku emerytalnego zależy od preferencji politycznych. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 proc. wyborców obozu rządzącego oraz 43 proc. zwolenników opozycji. Za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 proc. wyborców opozycji i 43 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę.

Zrównanie wieku emerytalnego?

W sondażu IBRiS zapytano również Polaków, co sądzą na temat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 lat. Takie rozwiązanie popiera 35,2 proc. badanych. 42,6 proc. ankietowanych jest przeciwnych, zaś 22,2 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Wśród osób popierających zrównanie wieku emerytalnego 34 proc., to kobiety a 37 proc. mężczyźni. Przeciw takiemu rozwiązaniu jest 41 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 63 proc. wyborców opozycji i 3 proc. wyborców obozu rządzącego. Przeciw jest 72 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 23 proc. popierających opozycję.

Sondaż IBRiS dla Radia Zet

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.01.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka