Świat czeka "globalna katastrofa". Groźby szefa rosyjskiej Dumy

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej ostrzegł, że dostawy broni na Ukrainę doprowadzą do "globalnej katastrofy". (fot. Flickr)
Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej ostrzegł, że dostawy broni na Ukrainę doprowadzą do "globalnej katastrofy". (fot. Flickr)
Wiaczesław Wołodin, szef rosyjskiej Dumy oraz bliski sojusznik prezydenta Władimira Putina, oznajmił w niedzielę, że dostawy broni ofensywnej dla Kijowa, które zagrażają integralności terytorialnej Rosji, doprowadzą do "globalnej katastrofy".

Wołodin grozi "potężniejszą bronią"

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, ostrzegł, że wspieranie Ukrainy przez Stany Zjednoczone i NATO prowadzi świat do "strasznej wojny".

— Jeśli Waszyngton i kraje NATO dostarczą broń, która zostanie wykorzystana do uderzenia w cywilne miasta i próby zajęcia naszych terytoriów, jak grożą, doprowadzi to do działań odwetowych z użyciem potężniejszej broni — ostrzegł Wołodin za pośrednictwem Telegrama.

— Argumenty, że mocarstwa atomowe nie używały wcześniej broni masowego rażenia w lokalnych konfliktach są nie do utrzymania, ponieważ państwa te nie miały do czynienia z sytuacją, w której istniało zagrożenie dla bezpieczeństwa ich obywateli i integralności terytorialnej kraju — dodał.

Wsparcie militarne dla Ukrainy

W zeszłym tygodniu zachodni sojusznicy zadeklarowali Ukrainie wsparcie militarne warte miliardy dolarów. Nie udało się jednak przekonać Niemiec do zniesienia weta w sprawie dostarczenia czołgów bojowych Leopard produkcji niemieckiej, które są w posiadaniu szeregu narodów NATO, ale których przekazanie Ukrainie wymaga zgody Berlina.

Integralność terytorialna Ukrainy

Od czasu inwazji 24 lutego, Rosja – która przedstawiła wojnę jako obronę przed agresywnym Zachodem — przejęła kontrolę nad częściami Ukrainy oraz zapowiedziała, że nigdy ich nie odda. Kijów podkreślił, że przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy nie jest przedmiotem negocjacji.

"Globalna katastrofa"

Komentarze Wołodina są następstwem podobnych gróźb wypowiedzianych w zeszłym tygodniu przez Dmitrija Miedwiediewa, byłego premiera i prezydenta Rosji.

— Dostawy broni ofensywnej dla kijowskiego reżimu doprowadzą do globalnej katastrofy — powiedział Wołodin.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka