Koran jest świętością dla muzułmanów. fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER
Koran jest świętością dla muzułmanów. fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Erdogan zaskoczył wypowiedzią o Finlandii. "Niech nie popełnią błędu Szwecji"

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował w niedzielę, że Ankara może zatwierdzić kandydaturę Finlandii do NATO, nie robiąc tego samego dla Szwecji, poinformowała AFP.

Erdogan: Finlandia ma szansę na poparcie Ankary w kwestii wstąpienia do NATO

„W razie potrzeby możemy przekazać inny (niż Szwecji) komunikat Finlandii dotyczący wstąpienia do NATO. Taki ruch zszokowałby Szwecję” – powiedział szef tureckiego państwa w odpowiedzi na pytanie o kandydaturę dwóch krajów nordyckich do NATO podczas telewizyjnego spotkanie z młodzieżą. Dodał jednocześnie, że Finlandia "nie powinna popełnić tego samego błędu" co Szwecja.

Czytaj:

Szwecja i Finlandia chciały wejść razem do NATO. Teraz to niemożliwe

Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek akcesyjny do NATO, który został zaakceptowany przez 25 państw-członków paktu, ale wciąż brakuje zgody Turcji i Węgier. "Przedłożyliśmy Szwecji listę 120 osób, które powinny zostać przekazane Turcji", powiedział Erdogan, dodając: "musicie dokonać ekstradycji tych terrorystów, abyście mogli wejść do NATO".

Ankara wstrzymała na czas nieokreślony trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią w reakcji na protesty przeciwko polityce prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Sztokholmie. Uczestniczyło w nich kilkuset Kurdów i przedstawicieli lewicowych organizacji. Rasmus Paludan, duńsko-szwedzki aktywista i założyciel antymuzułmańskiej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia), spalił w piątek Koran przed ambasadą Turcji, co szczególnie uraziło Ankarę.

SW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka