Joe Biden wydał decyzję o zestrzeleniu chińskiego balonu.
Joe Biden wydał decyzję o zestrzeleniu chińskiego balonu.

Amerykanie zestrzelili chiński balon. To koniec wycieczki

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Siły zbrojne USA zestrzeliły chiński balon szpiegowski u wybrzeży Karoliny Południowej - podaje CNN. Chiny wysłały dwa balony - jeden monitorował terytorium Stanów Zjednoczonych, a drugi wędrował nad Ameryką Łacińską. Jest odpowiedź Chin.

Informację o zestrzeleniu balonu potwierdza też agencja Reuters. Joe Biden deklarował w sobotę, że "USA zajmą się tą sprawą". Tak odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy amerykańskie wojsko zniszczy chiński obiekt.  

Chiny wyraziły niezadowolenie

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin oświadczyło w niedzielę, że wyraża zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone w celu zaatakowania ich statku powietrznego.

Chińskie MSZ twierdziło, że jest to cywilny balon używany do celów meteorologicznych, który w sposób niezamierzony wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną.

Biden zarządził zestrzelenie balonu

CNN - na podstawie rozmów z urzędnikami - donosiło też, że wojskowi odradzali prezydentowi zestrzelenie balonu ze względu na potencjalne uszkodzenia na ziemi od odłamków.  

Zestrzelono go nad oceanem

- Kluczowe było poczekanie na balon nad oceanem - powiedziało źródło amerykańskiej telewizji. Wiadomo, że rozkaz zneutralizowania obiektu został wydany przez Bidena i zaakceptowany przez kierownictwo armii. - Z powodzeniem go zestrzeliliśmy i chcę pochwalić naszych lotników, którzy to zrobili - mówił przywódca USA po akcji amerykańskiego myśliwca. 

- Balon, który był używany w celu badania strategicznych miejsc w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, został zestrzelony nad wodami terytorialnymi USA - zakomunikował sekretarz obrony Lloyd Austin. 

W mediach społecznościowych jest nagranie z momentu zestrzelenia chińskiego obiektu. 

 


Pentagon ogłosił, że w powietrzu znajduje się też prawdopodobnie trzeci balon, ale nie przelatuje nad strefą powietrzną Stanów Zjednoczonych. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka