Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Fot. Twitter/PiS
Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Fot. Twitter/PiS

Najnowszy sondaż. PiS bez koalicjanta nie będzie rządzić

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 180
PiS nie straciło poparcia w najnowszym notowaniu Social Changes dla portalu wpolityce.pl. Pewnie prowadzi, a Koalicji Obywatelskiej ubył 1 punkt proc. Gdyby jednak wyniki z sondażu potwierdziły się w wyborach, Jarosław Kaczyński - jeśli miałby utrzymać się u władzy - musiałby zawrzeć szeroką koalicję.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, PiS mogłoby liczyć na 35 proc. poparcia - to identyczny rezultat w porównaniu z poprzednim pomiarem. 

Poparcie dla PiS nie kruszeje

Taki rezultat sprawiłby, że Zjednoczona Prawica poszukałaby koalicjanta albo oddałaby władzę obecnej opozycji. Z kolei KO chce głosować 29 proc., co oznacza spadek o 1 pkt. proc. Trzecie miejsca zajęła Lewica, którą poparło 10 proc. ankietowanych. 

Do Sejmu weszłaby Polska 2050 z wynikiem 9 proc., Konfederacja - 7 proc. i PSL z wynikiem 5 proc. Kukiz'15 odnotował wzrost o 1 pkt. proc. i otrzymał 2 proc. w sondażu. Porozumienie praktycznie nie ma wyborców - Social Changes odnotowało przy tej nazwie 0 proc. 3 proc. badanych wybrałoby "inne ugrupowanie", niż przedstawione w badaniu.  

Frekwencja w sondażu

Spadła natomiast deklarowana frekwencja, która wynosi w tym sondażu 58 proc., więc o 3 punkty proc. mniej niż wcześniej. 

Badanie sondażowe zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 27 do 30 stycznia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1083 osób. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka