PiS liderem poparcia w sondażu. Fot. Twitter/PiS
PiS liderem poparcia w sondażu. Fot. Twitter/PiS

PiS nie do zdarcia w najnowszym sondażu. Takie poparcie jednak nie wystarczy

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
Według sondażu Social Changes dla wpolityce.pl, sześć partii znalazłoby się w Sejmie. Największym poparciem cieszy się PiS, ale ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wciąż nie ma takiej przewagi, która gwarantowałaby samodzielne rządy.

PiS ze wzrostem poparcia 

Z najnowszego sondażu preferencji partyjnych wciąż na czele utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość, które pogłębia przewagę nad drugą Koalicją Obywatelską. Na partię rządzącą w Social Changes chciałoby poprzeć 37 proc. respondentów - to wzrost 2 punkty proc. w porównaniu do ostatniego badania. Mimo to nie mogłaby ona liczyć na samodzielne rządy, musiałaby poszukać koalicjanta albo oddać władzę obecnej opozycji. 

Zobacz: 

Inne partie w sondażu

Koalicję Obywatelską popiera natomiast 29 proc. badanych - co alarmujące dla Donalda Tuska i jego zwolenników, to spadek o 2 punkty proc. Na Lewicę chciałoby oddać głos 9 proc. pytanych. Z kolei Polska 2050 może liczyć na poparcie 7 proc. badanych, co oznacza spadek o 2 punkty procentowe. Na Konfederację wskazało 6 proc. badanych, tyle samo, co w poprzednim badaniu.

Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się poparciem 6 proc. badanych - wzrost o 1 punkt procentowy. Na Kukiz‘15 może liczyć na 2 proc. poparcia - bez zmian. Porozumienie wskazało 1 proc. badanych - bez zmian.

Z 2 do 3 proc. wzrosła grupa osób, które wybrały odpowiedź "inne ugrupowanie". Deklarowana frekwencja wynosi 61 proc. badanych - wzrost o 3 punkty procentowe.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 24 do 27 lutego 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1052 osób. 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj106 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka