Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Nowak
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Nowak

Polska 2050 i PSL chcą referendum ws. aborcji. Mają asa w rękawie

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Aż 75 proc. ankietowanych, która chce zmiany prawa aborcyjnego, popiera pomysł ogólnopolskiego referendum w tej kwestii - wynika z wewnętrznego sondażu pracowni Instytutu Pollster dla Polski 2050. Partia pochwaliła się też wysokim poparciem w jednej z konfiguracji wyborczych.

O wynikach wewnętrznego sondażu dla ugrupowania Szymona Hołowni pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Podaje ona, że poparcie wyborców dla idei referendum ws. aborcji jest naprawdę duże. "Wśród tych, którzy chcą zmiany obecnego prawa aborcyjnego (to grupa 62 proc. ankietowanych), aż 75 proc. uważa, że powinno się to dokonać w wyniku referendum" - czytamy w dzienniku. Sondaż przeprowadził Instytut Pollster w dniach 18-22 lutego 2023 r. 

Zobacz:

Referendum o aborcji - pomysł Polski 2050 i PSL

To właśnie nim kierowali się Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezentując listę "wspólnych spraw" do załatwienia, jeśli Polska 2050 i PSL będą mieć wpływ na rządy po jesiennych wyborach. Liderzy proponują zorganizowanie referendum ws. aborcji w ciągu pierwszych 100 dni po zaprzysiężeniu nowej władzy. Pomysł krytykuje nie tylko PiS, ale też PO, zapowiadająca w nowej kadencji Sejmu wniesienie ustawy o usuwaniu ciąży do 12 tygodnia bez ograniczeń. 

Wielkie poparcie dla dwóch list i jednego bloku na opozycji

Pollster sprawdził też, jak wygląda poparcie dla koalicji Polski 2050 z PSL w różnych konfiguracjach wyborczych. Otóż, jeśli wystartują dwa bloki wyborcze: Hołowni i Kosiniaka-Kamysza oraz KO i Lewicy, to zamawiający sondaż otrzymał aż 16 proc. poparcia. Tusk i Czarzasty dostaliby wówczas 35 proc., PiS - 30 proc., a Konfederacja 9 proc. 9 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.

Jedna lista opozycji miałaby przewagę nad partią Jarosława Kaczyńskiego - uzyskałaby 47 proc. poparcia, przy 32 proc. dla PiS. Konfederacja zdobyła w tym badaniu 10 proc. wskazań. 

- 4% więcej. 4% to 750 tysięcy wyborców. Jest 750 tysięcy powodów, dla których dwie listy opozycji to lepszy pomysł - przekonuje Hołownia w mediach społecznościowych. 

- Aby na trwałe zakończyć spór ws. aborcji należy oddać głos obywatelom. Z badań wynika, że 75% Polek i Polaków chce rozpisania referendum. Tylko tak możemy rozstrzygnąć tę kwestię, bo na pewno nie zrobią tego politycy na sali sejmowej. Niech zdecyduje społeczeństwo - zaapelował Kosiniak-Kamysz. 

 


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo