Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia na konferencji prasowej. Źródło: PAP/Piotr Nowak
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia na konferencji prasowej. Źródło: PAP/Piotr Nowak

Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie odpuszczają. Właśnie przedstawili swój pomysł na Polskę

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali "listę wspólnych spraw". Główne postulaty uzgodnione przez Polskę 2050 i PSL to odpartyjnienie państwa, przywrócenie praworządności, referendum ws. zasad przerywania ciąży i podwyżki m.in. dla nauczycieli. Lista została podpisana w środę przez liderów formacji.

"To wielka chwała" 

Hołownia i Kosiniak-Kamysz zaprezentowali w środę na konferencji w Warszawie postulaty ustalonej przez ich ugrupowania "listy wspólnych spraw do załatwienia" w następnej kadencji parlamentu.

"To wielka chwila, gdy dwa środowiska polityczne dochodzą do współpracy, gdy potrafią dojść do wspólnego wniosku i zaproponować projekt rozwiązań dla przyszłego rządu. (...) To jest myślenie o przyszłości" - podkreślił szef PSL. Lider Polski 2050 zaznaczył zaś, że dwóm partiom udało się przejść "z fazy gadania i stroszenia piórek - do fazy wspólnej pracy".

Główne postulaty PSL i Polski 2050 

Hołownia wymienił trzy pierwsze sprawy "na pierwsze 100 dni" nowej kadencji parlamentu. "W ciągu tych pierwszych trzech miesięcy, weźmiemy się bardzo poważnie za odpartyjnienie państwa, (...) ale też weźmiemy się bardzo poważnie za przywracanie praworządności, rozdzielimy funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości" - wyliczał.

O "Liście wspólnych spraw do załatwienia" Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w programie "Jastrzębowski Wyciska" w Salon24.pl


Jak mówił, Polska 2050 i PSL chciałyby również doprowadzić do tego, że "w przyszłym Sejmie zostanie jak najszybciej przywrócony stan prawny w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży, taki, jaki był przed skandalicznym rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego". "Następnym krokiem powinno być jak najszybsze, dobrze przygotowane referendum w tej sprawie" - podkreślił polityk.

Hołownia przekazał, że na liście znalazł się również m.in. postulat "przywrócenia godnych płac tym, którzy dziś trzymają w swych rękach losy państwa, ale też nasze życie, przyszłość naszych dzieci". Wyjaśnił, że ma na myśli pracowników oświaty, nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia, a także urzędników służby publicznej. "Oni muszą natychmiast otrzymać podwyżki" - stwierdził.

Decyzja o koalicji wyborczej dopiero zapadnie 

Lider Polski 2050 zaznaczył, że zaprezentowana lista obejmuje postulaty, które obie partie chcą razem realizować. "Teraz siadamy do rozmów politycznych. Powstaną zespoły polityczne w najbliższym czasie, których zadaniem będzie do ostatniego dnia marca (...) doprowadzić nasze zarządy, ciała decyzyjne w partiach do decyzji o tym, czy tworzymy koalicję wyborczą na nadchodzące wybory parlamentarne" - przekazał.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj75 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka