Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku.
Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku.

Morawiecki po reportażu TVN24 o Janie Pawle II. Jego odpowiedź mówi wszystko

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 218
Marcin Gutowski w reportażu "Franciszkańska 3" dowodzi, że Karol Wojtyła jako metropolita krakowski wiedział o przypadkach nadużyć seksualnych wśród duchownych, których dobrze znał. TVN24 dotarł do listów, świadków sprzed pół wieku i dokumentów SB, które sugerują, że to on chciał ukrywać takie czyny. Mateusz Morawiecki tuż po emisji materiału zmienił zdjęcie w tle w mediach społecznościowych.

- To było dwa i pół roku docierania krok po kroku, kropli do prawdy, do rzeczywistości, do odpowiedzi na pytanie, co wiedział Jan Paweł II o skandalu nadużyć seksualnych w Koście - stwierdził autor reportażu o Karolu Wojtyle, Marcin Gutowski. To kolejna część z cyklu "Bielmo" o nadużyciach seksualnych i przestępstwach w polskim Kościele. Gutowski twierdzi, że od teraz nikt nie może mówić, że Jan Paweł II nie miał wiedzy o tych grzechach polskiego duchowieństwa. Potwierdzają to świadkowie z lat 70. 

Reportaż "Franciszkańska 3" budzi skrajne emocje 

Film wzbudza ogromne emocje w sieci - dla antyklerykałów i krytyków Kościoła jest jaskrawym dowodem na przestępstwa w Kościele. Padają głosy, że to początek "burzenia pomnika", Jan Paweł II nie jest świętym, a nawet, że jego biografię czas napisać na nowo. Z kolei prawica jest przekonana, iż autor filmu i stacja TVN24 uderzają w autorytet polskich katolików, który w dodatku nie może się obronić. Wskazują też, że świadkowie milczeli, gdy Karol Wojtyła żył i pełnił posługę papieża. 

Reakcja Morawieckiego

Symbolicznie głos zabrał premier. Mateusz Morawiecki - co można stwierdzić z dużą dozą pewności - należy do drugiej grupy w sporze wokół papieża. Szef rządu wstawił zdjęcie Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski z podpisem "Nie lękajcie się". 

image

Kempa też cytuje Jana Pawła II

Europosłanka Beata Kempa napisała: Święty Janie Pawle II - módl się za Polskę! 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo