Masakra w Nashville. Kobieta weszła do szkoły i zaczęła strzelać

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
W strzelaninie w prywatnej szkole podstawowej w Nashville w amerykańskim stanie Tennessee zginęło w poniedziałek troje dzieci i troje dorosłych. 28-letnia napastniczka została zastrzelona przez interweniujących policjantów. Sprawczyni w mediach społecznościowych miała identyfikować się jako mężczyzna.

Strzelanina w szkole w USA

Do strzelaniny doszło w poniedziałek w prywatnej szkole podstawowej w Nashville. Kobieta była uzbrojona w dwa karabiny automatyczne i pistolet. 

Napastniczka podjechała pod szkołę autem, po czym z karabinu rozbiła drzwi wejściowe do placówki. Zabójczynią okazała się 28-letnia Audrey Hale. Według policji, uczęszczała niegdyś do The Covenant School. Dokładnie zaplanowała atak. Nie są jeszcze znane motywy jej zbrodni.


14 minut wstrząsnęło USA

Według AP poniedziałkowa tragedia trwała około 14 minut. Policja otrzymała zgłoszenie o strzelaninie o godz. 10:13 czasu lokalnego. Funkcjonariusze przeszukiwali pierwszą kondygnację, kiedy usłyszeli strzały dochodzące z drugiego poziomu. Dwóch policjantów z pięcioosobowego zespołu otworzyło ogień i zabiło podejrzaną.

Rzecznik policji Don Aaron wyjaśnił, że w szkole nie ma stałej obecności policji, ponieważ to szkoła prywatna prowadzona przez kościół.

W The Covenant School kształci się blisko 200 uczniów, od przedszkola do szóstej klasy. Mieści się ona w zamożnej dzielnicy Nashville Green Hills, a jej personel liczy około 50 osób.

Identyfikowała się jako mężczyzna 

Z profilu w mediach społecznościowych Audrey Hale wynika, że identyfikowała się, jako mężczyzna. 

Jak podano później, w strzelaninie zginęło troje 9-letnich dzieci oraz pracownicy szkoły. "Wszystkie ofiary zostały przewiezione na oddziały naszego centrum medycznego, gdzie stwierdzono ich zgon" - poinformował rzecznik szpitala Uniwersytetu Vanderbilta.

Biden wzywa do zakazu sprzedaży karabinów szturmowych 

Prezydent USA Joe Biden wezwał w poniedziałek Kongres do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych po masakrze w szkole podstawowej. Jak dodał, trzeba zrobić wszystko, by chronić szkoły i by nie stały się one "więzieniami".

– To jest chore (...). To najgorszy koszmar każdej rodziny (...). Przemoc związana z bronią palną rozdziera nasze społeczności, rozdziera duszę tego narodu. A więc musimy zrobić więcej, by chronić nasze szkoły, tak by nie stały się one więzieniami – powiedział Biden w Białym Domu.

Jak zauważył prezydent, sprawczyni zbrodni, która zabiła trójkę dzieci i trzech pracowników szkoły, miała ze sobą dwa karabiny szturmowe, będące najczęstszym narzędziem sprawców masowych strzelanin w USA. Biden wezwał w związku z tym Kongres, by przyjął zaproponowaną przez niego jeszcze w 2021 roku ustawę, która została uchwalona przez Izbę Reprezentantów w ubiegłym roku po strzelaninie w szkole w Uvalde, ale odrzucił ją Senat.

– Nadszedł w końcu czas, byśmy zaczęli robić jakieś postępy – powiedział prezydent.

MP

(Fot. Sprawczyni strzelaniny w szkole w Nashville/Screen z Twittera) 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka