(Prezydent Duda podpisuje ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
(Prezydent Duda podpisuje ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Prezydent nie miał wyboru, złożył podpis. "Sytuacja jest zła"

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Zakłada ona poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii.

Prezydent Duda podpisał ustawę 

Prezydent uroczyście podpisał ustawę w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną - krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, krótko mówiąc walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę" - powiedział prezydent.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej 

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Planowana jest poprawa organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, w tym jakości i bezpieczeństwa diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.


Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Sieć ruszy w ciągu 6 miesięcy.

"Sytuacja jest ogólnie zła"

W czasie konferencji prasowej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach prezydent Duda podkreślił, że "w zakresie onkologii sytuacja w kraju jest ogólnie zła".

Przyznał, że "zapadalność na choroby onkologiczne będzie coraz większa", co - jak ocenił - "wynika paradoksalnie z poprawiającej się sytuacji społeczeństwa, w którym ludzie żyją coraz dłużej".

"Do tego dochodzą czynniki cywilizacyjne, środowiskowe, jak również te, które sami sprowadzamy na siebie poprzez palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwą dietę czy tryb życia, brak ruchu, coraz więcej pracy siedzącej, przez co zaniedbujemy higienę osobistą w zakresie higieny życia" - wskazał Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że mamy w Polsce już "prawie 200 tys. zachorowań (onkologicznych) rocznie i to praktycznie po równo u kobiet i u mężczyzn".

"Śmiertelność na choroby onkologiczne jest druga, zaraz po chorobach układu krążenia. W związku z tym, walka z tymi chorobami musi być postawiona na absolutnie najwyższym poziomie" - stwierdził prezydent.

Ewaluacja całego systemu 

Wyjaśnił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została poprzedzona ewaluacją całego systemu placówek.

"Okazało się, że spośród 806 placówek na terenie Polski zajmujących się leczeniem onkologicznym - w 706 placówkach leczonych jest 20 proc. pacjentów, zaś reszta chorych, czyli 80 proc. leczy się w ponad 90 placówkach. To pokazuje, że zaledwie 11 proc. placówek leczy zdecydowaną większość pacjentów chorych onkologicznie, zaś w pozostałych - to leczenie jest absolutnie niedostateczne i na niedostatecznym poziomie zarówno pod względem oceny pacjentów, jak i rzeczywistych możliwości tego leczenia" - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, "problem trzeba rozwiązać systemowo".

"Stworzono trójstopniowy system leczenia onkologicznego, który będzie się odbywał w jednakowym stopniu na terenie całego kraju - w placówkach specjalnie ku temu wyznaczonych, po wcześniejszej ewaluacji" - powiedział prezydent. "Będą one odpowiednio uzupełnione sprzętowo, aby realizować kompleksowe, sprawne i skuteczne leczenie onkologiczne pacjentów" - wyjaśnił Duda.

MP

(Prezydent Duda podpisuje ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości