Oscar Pistorius zastrzelił swoją narzeczoną, za co sąd skazał go na 13 lat i piętnaście miesięcy pozbawienia wolności. (fot. Instagram)
Oscar Pistorius zastrzelił swoją narzeczoną, za co sąd skazał go na 13 lat i piętnaście miesięcy pozbawienia wolności. (fot. Instagram)

Oscar Pistorius chce wyjść z więzienia. 10 lat od zabicia żony

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Oscar Pistorius, pochodzący z RPA lekkoatleta i biegacz z niepełnosprawnościami, złożył wniosek o warunkowe zwolnienie z więzienia po dziesięciu latach odbywania kary. Mężczyzna w 2014 roku został skazany za zamordowanie swojej narzeczonej.

31 marca odbędzie się posiedzenie sądu w tej sprawie. Jeśli sąd przychyli się do wniosku Pistoriusa, będzie on mógł wyjść na wolność.

Sprawa Oscara Pistoriusa

Pistorius w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku zastrzelił w swoim domu w Pretorii narzeczoną Reevę Steenkamp. W sądzie tłumaczył się, że był to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Pod koniec 2014 roku sąd pierwszej instancji skazał go na pięć lat pozbawienia wolności. Po apelacji prokuratury, sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na morderstwo i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Za morderstwo skazano go najpierw na sześć lat więzienia, a później wyrok podwyższono do 13 lat i pięciu miesięcy.


Kara za morderstwo

Obowiązujące w RPA prawo przewiduje minimalną karę 15 lat za morderstwo. Sąd odliczył jednak Pistoriusowi czas, który już spędził za kratami. O warunkowe zwolnienie mogą ubiegać się osoby, które odbyły połowę kary. W przypadku Pistoriusa ten termin minął w lipcu 2021 roku.

Rodzice zamordowanej kobiety przeciwni skróceniu kary

Przeciwni skróceniu kary są rodzice zamordowanej kobiety, Barry i June.

— On jest mordercą. Powinien więc pozostać w więzieniu — powiedział Barry Steenkamp w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Daily Mail", opublikowanym w lutym, w 10. rocznicę zabójstwa córki.


Oscar Pistorius – kim jest?

Urodzony 22 listopada 1986 w Johannesburgu Oscar Pistorius, któremu w pierwszym roku życia w wyniku wrodzonych wad amputowano obie nogi, mimo zaawansowanego stopnia kalectwa, od zawsze intensywnie uprawiał rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m. W trzech igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, Pekinie i Londynie zdobył sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym.

15 lipca 2007 podczas mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.

RB

(fot. Oscar Pistorius – lekkoatleta, biegacz niepełnosprawny i uczestnik igrzysk paraolimpijskich z RPA / źródło: Instagram)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka