Zdjęcie: Łukasz Frączek, UMWL, Mat. prasowe organizatora
Zdjęcie: Łukasz Frączek, UMWL, Mat. prasowe organizatora

Kongres Trójmorza: niemal 1000 VIPów na Lubelszczyźnie

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Osobistości świata polityki, liderzy gospodarki oraz przedstawiciele administracji publicznej i samorządowej – łącznie niemal 1000 VIPów z kilkunastu krajów pojawi się na trzecim Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie. Kongres, który odbędzie się 16-17 maja, zainauguruje przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy. Salon24 jest partnerem Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Wymiana doświadczeń i dyskusja o bezpieczeństwie

Celem Kongresu Trójmorza jest stworzenie przestrzeni do międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz możliwość wymiany doświadczeń gospodarczych ze współpracy międzynarodowej i regionalnej.

– Chcemy być bliżej samorządów i zintegrować dwieście kilkadziesiąt regionów państw Trójmorza. – zapowiedział podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski. - Nasze priorytety na ten rok to bezpieczeństwo energetyczne, rozwój transportu międzynarodowego, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw czy wymiana młodzieży z ośrodków naukowych.

Jednym z głównych partnerów sesji otwarcia pierwszego dnia Kongresu jest Ministerstwo Obrony Narodowej, dlatego poruszane będą tematy bezpieczeństwa w regionie. Swój udział w Kongresie potwierdził Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Ważnym tematem będzie też temat bezpieczeństwa energetycznego regionu. Na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, w panelu tematycznym uczestniczyć będą ministrowie z Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Ukrainy.

W tym roku nową ścieżką tematyczną w  planach wydarzenia jest rola młodzieży oraz edukacji. Partnerem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Naukowcy z wielu państw Europy, w obecności Ministra Nauki i Edukacji prof. Przemysława Czarnka, podpiszą porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. 

Nowi członkowie Sieci Regionów Trójmorza

Jednym ze stałych punktów wydarzenia jest podpisywanie przez regiony Inicjatywy Deklaracji Lubelskiej o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza, która jest narzędziem nawiązywania i utrzymywania regularnych kontaktów między samorządami. Łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

– Przez ostatni rok zrealizowaliśmy projekt badawczy, gdzie przeprowadzone zostały badania w formie raportu wśród samorządów, a wnioski końcowe będą wdrażane już podczas tego kongresu – mówił prof. Marcin Szewczak, przewodniczący Rady Programowej Kongresu.

Zapis konferencji można obejrzeć na stronie Facebook Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego:

Forum Gospodarcze dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, które ma kompleksowo wspierać ofertę MŚP z województwa lubelskiego, tworzyć odpowiednie warunki do rozwoju przedsiębiorstw oraz umożliwić współpracę międzynarodową. W trakcie Forum przewidziane są seminaria tematyczne dotyczące roli kobiet w rozwoju gospodarczym, obszaru cyfryzacji, innowacji, gospodarki wodorowej oraz spotkania B2B, a także spotkania start-upów w formule Meet&Greet.

– W tym roku naszym partnerem w cyfryzacji będzie związek Cyfrowa Polska, natomiast we współpracy międzynarodowej – Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Za merytoryczną część w dyskusji o gospodarce wodorowej odpowiedzialna będzie Agencja Rozwoju Przemysłu, a jeżeli chodzi o nowe technologie i innowacyjność patronować będzie nam Ministerstwo Rozwoju i Technologii – wymieniał na konferencji wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Rejestracja na Kongres Trójmorza trwa tylko do 12 maja, a można jej dokonać za pośrednictwem strony: www.congress.lubelskie.pl. Organizatorzy informują, że jedna trzecia miejsc została już zajęta.

Lublin - Ważne wydarzenie na mapie Trójmorza

Spotkanie w stolicy województwa lubelskiego stało się już cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), przedstawicieli partnerów strategicznych: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz regionów partnerskich z Ukrainy.

Spotkaniom regionów Trójmorza od trzech lat patronuje Prezydent RP Andrzej Duda. 

Ideę Trójmorza zapoczątkowali w 2015 roku prezydent Andrzej Duda razem z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Podjęli oni inicjatywę gospodarczo-polityczną wzmacniającą działania na rzecz spójności podejmowane przez Unię Europejską, która miała stać się jej dopełnieniem.

Organizatorem Samorządowego Kongresu Trójmorza jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Patronem wydarzenia jest Salon24.

Fot: Łukasz Frączek, UMWL, Mat. prasowe organizatora

Komentarze