Zamach na rosyjskiego pisarza Prilepina. Nowe fakty

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Zachar Prilepin przebywa w szpitalu po tym, jak jego Audi Q7 wyleciało w powietrze w Niżnym Nowogrodzie. Według rosyjskiej agencji TASS, propagandysta i zbrodniarz wojenny jest w ciężkim stanie. Nieoficjalnie wiadomo, że lekarze musieli mu amputować obie nogi.

Rosyjskie agencje informacyjne poinformowały w sobotę o eksplozji samochodu. W wyniku zamachu na autostradzie ranny został nacjonalistyczny rosyjski pisarz i propagandysta, zwolennik "ruskiego miru", Zachar Prilepin. Kierowca pojazdu zginął na miejscu. Media relacjonowały, że Rosjanin doznał obrażeń nóg, licznych złamań i wstrząsu mózgu. Prokremlowska gazeta "Izwestia" podała, że Prilepin przeszedł operację pod Moskwą w sobotę i przebywa w szpitalu w stabilnym stanie. Wideo z eksplozji obiegło wczoraj media społecznościowe. Zamachowcy umieścili ładunek wybuchowy pod maską samochodu.

To nie był pierwszy przypadek akcji prawdopodobnie ukraińskich służb w Rosji - niemal rok temu zginęła Daria Dugina, córka Aleksandra Dugina, współpracownika Władimira Putina i geopolityka. 30-latka zginęła w wybuchu swojego samochodu na trasie nieopodal stolicy Rosji. Ukraińskie służby dokonują zamachów na kolaborantów w administracji i wojsku na terenie Donbasu. 

 


Rosja oskarża Ukrainę i Zachód

 Rosja oficjalnie obwiniła "reżim kijowski" i kilka państw zachodnich o podłożenie bomby pod samochodem Prilepina. Ukraina oficjalnie deklaruje, że nie ma z tym zdarzeniem nic wspólnego. Maria Zacharowa nazwała zamach aktem terrorystycznym. Rosyjski Komitet Śledczy poinformował o złapaniu sprawcy. Miał on zeznać, "że działał na polecenie ukraińskich służb specjalnych". Do ataku przyznała się natomiast partyzancka grupa Atesz.

"Podejrzany podłożył na drodze wzdłuż trasy samochodu Zakhara Prilepina ładunek wybuchowy, który zdalnie uruchomił" - twierdzą rosyjscy śledczy. "Po tym uciekł z miejsca zdarzenia, ale został zatrzymany przez funkcjonariuszy organów ścigania, gdy wyjechał z lasu w innej miejscowości" - dodano w komunikacie. CNN zastrzega jednak, że nie wiadomo, czy zatrzymano rzeczywistego sprawcę zamachu i czy nie zmuszono go do złożenia "właściwych" zeznań.  


Kim jest Zachar Prilepin?

Zachar Prilepin to 48-letni rosyjski dziennikarz, pisarz oraz nacjonalista. Jest członkiem partii Sprawiedliwa Rosja. W 2014 roku brał udział w wojnie w Donbasie. Mężczyzna związany jest również z prorosyjskimi separatystami.

Z kolei w styczniu 2023 roku mężczyzna podpisał kontrakt z Federalną Służbą Wojsk Gwardii Narodowej Rosji i po raz kolejny walczył na Ukrainie. W zeszłym roku Rada Unii Europejskiej nałożyła na niego sankcje za wspieranie lub realizację działań podważających integralność terytorialną, suwerenność oraz niezależność Ukrainy. 


GW
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka