Zachar Prilepin / źródło: YouTube
Zachar Prilepin / źródło: YouTube

Zamach na znanego rosyjskiego propagandystę. Potężna eksplozja pojazdu

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Rosyjskie agencje informacyjne poinformowały w sobotę o eksplozji samochodu w Niżnym Nowogrodzie. W wyniku tego zdarzenia ranny został nacjonalistyczny rosyjski pisarz i propagandysta Zachar Prilepin. Kierowca pojazdu zginął na miejscu.

Zamach na Zachara Prilepina

Rosyjskie media, powołując się na lokalne służby, podały, że do eksplozji doszło podczas jazdy w obwodzie niżnonowogrodzkim. Pisarz został zabrany śmigłowcem ratunkowym do miejscowego szpitala.

Z początku pojawiały się rozbieżne informacje na temat stanu zdrowia Prilepina. Niezależne kanały rosyjskie kanały na Telegramie informowały o ciężkim stanie pisarza, agencja TASS przekazała, że doznał on obrażeń nóg. Z kolei RIA Nowosti powiadomiła, że Prilepin doznał złamań i wstrząsu mózgu.

Informacji na temat stanu propagandysty udzieliło również jego biuro prasowe, które przekazało, że "wszystko z nim w porządku". 

Śmierć na miejscu poniósł kierowca pojazdu, który miał pełnić funkcję ochroniarza Prilepina.


Jak doszło do zamachu?

Rosyjskie niezależne media twierdzą, że Prilepin wracał do Moskwy z okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów. W pewnym momencie pisarz zatrzymał się na obiad. Do eksplozji dojść miało po tym, jak ponownie ruszył w drogę. Prawdopodobnie samochód Prilepina był śledzony, a w momencie gdy go opuścił, by zjeść posiłek, napastnicy zainstalowali ładunek wybuchowy.

Zdarzenie skomentowała również policja,

— Otrzymaliśmy wiadomość o eksplozji samochodu w jednej z miejscowości obwodu niżnonowogrodzkiego. Według wstępnych informacji, w wybuchu zginęła jedna osoba, a pisarz Zachar Prilepin, który znajdował się w samochodzie, został ranny — poinformowały służby, cytowane przez agencję Interfax.

Sprawcy przyznali się do ataku

Agencja Ukrinform podała, że do ataku przyznał się ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz, który prowadzi działania głównie na Krymie i okupowanych przez Rosję terytoriach. Organizacja poinformowała, że od początku roku podejmowała próby zamachu na Prilepina. Jak poinformowała agencja, zwolennicy Ateszu rozesłali wcześniej tysiące wiadomości do agentów i rosyjskich wojskowych z zadaniem zabicia pisarza.

Z kolei agencja RIA Nowosti, powołując się na rosyjskie MSW, podało, że podejrzany o dokonanie zamachu został już zatrzymany, a Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne w tej sprawie.

Sprawę skomentowała również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, która oskarżyła Stany Zjednoczone o zrobienie z Kijowa "komórki terrorystycznej".

Kim jest Zachar Prilepin?

Zachar Prilepin to 48-letni rosyjski dziennikarz, pisarz oraz nacjonalista. Jest członkiem partii Sprawiedliwa Rosja. W 2014 roku brał udział w wojnie w Donbasie. Mężczyzna związany jest również z prorosyjskimi separatystami.

Z kolei w styczniu 2023 roku mężczyzna podpisał kontrakt z Federalną Służbą Wojsk Gwardii Narodowej Rosji i po raz kolejny walczył na Ukrainie. W zeszłym roku Rada Unii Europejskiej nałożyła na niego sankcje za wspieranie lub realizację działań podważających integralność terytorialną, suwerenność oraz niezależność Ukrainy.

RB

(na zdjęciu: Zachar Prilepin / źródło: YouTube)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka