Wyrzutnia HIMARS (fot. Flickr)
Wyrzutnia HIMARS (fot. Flickr)

Rosjanie znaleźli sposób na HIMARS-y. USA zaniepokojone

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
CNN, powołując się na amerykańskie, brytyjskie oraz ukraińskie źródła podało, że w ostatnich miesiącach rosyjska armia coraz częściej dokonuje zakłóceń elektronicznych sygnału GPS na Ukrainie. Działania te mają na za zadanie zmylić systemy artylerii rakietowej HIMARS, aby te nie trafiały do celu.

Rosjanie zakłócają sygnał HIMARS-ów

Ukraińscy wojskowi, z amerykańską pomocą, zmuszeni są wynajdywać różne sposoby na zagwarantowanie skuteczności HIMARS-ów, które są bronią budzącą prawdopodobnie największe obawy Rosjan — pisze CNN.

W ostatnich miesiącach zakłócanie działania HIMARS-ów było na tyle skuteczne, że zmusiło Ukraińców do modyfikowania oprogramowania tych systemów, aby zneutralizować elektroniczne ataki Rosjan — informuje CNN, powołując się na wtajemniczone źródła.


"Nieustanna gra w kotka i myszkę"

— To nieustanna zabawa w kotka i myszkę, stałe szukanie sposobów na ominięcie zakłóceń — powiedział przedstawiciel Pentagonu; jak dodał, nie wiadomo ponadto jak długo można prowadzić taką grę.

Jak wyjaśnia amerykańska telewizja, elektroniczne ataki przeprowadzane są zarówno przez Rosjan, jak i Ukraińców, zwłaszcza tam, gdzie drony wykorzystywane są do działań zwiadowczych lub w koordynacji z artylerią, której pomagają namierzać cele.

Wobec planowanej przez siły ukraińskie kontrofensywy skuteczność HIMARS-ów staje się szczególnie istotna.

— Jedną rzeczą jest utrzymać Rosjan na tych pozycjach, na których są, a zupełnie inną rzeczą jest ich stamtąd wypchnąć. Oni się okopali i są tam od roku — mówi emerytowany gen. brygady amerykańskiej armii Steven Anderson. 

HIMARS-y na Ukrainie

Jak wskazuje CNN, Ukraina jak dotąd otrzymała 18 amerykańskich HIMARS-ów. Stany Zjednoczone zobowiązały się do wysłania 20 kolejnych. Z kolei inni sojusznicy NATO przekazali Kijowowi 10 systemów MLRS.

Stacja zwraca również uwagę, że w ramach amerykańskich pakietów wsparcia wojskowego dla Ukrainy regularnie dostarczana jest amunicja do systemów HIMARS. 

Zakłócenia wpływają też na inną broń

CNN informuje, że zagłuszanie sygnału GPS może wpływać również na inną "inteligentną" amerykańską broń, m.in. precyzyjnie naprowadzane pociski artyleryjskie Excalibur wystrzeliwane z Howitzerów czy zrzucane z powietrza bomby JDAMs.

Jeden z wysokich rangą amerykańskich urzędników potwierdził, że USA doradzały Ukraińcom, jak zidentyfikować i zniszczyć rosyjskie zagłuszacze.

Jeden z urzędników Pentagonów w rozmowie z CNN, że pomimo zakłóceń, w poniedziałek ukraińskiej armii udało się bezproblemowo wystrzelić 18 rakiet (co jest – jak wskazuje stacja – "średnim tempem dziennym z ostatnich tygodni").

Ukraina zestrzeliła rosyjski hipersoniczny pocisk Kindżał

W sobotę dowódca ukraińskich sił powietrznych gen. Mykoła Ołeszczuk poinformował, że po raz pierwszy udało się strącić rosyjską rakietę hipersoniczną Kindżał.

— To historyczne wydarzenie — ocenił. Jak dodał, rakietę strącono podczas nocnego ataku 4 maja w niebie nad obwodem kijowskim, dzięki systemowi Patriot.

Pocisk Ch-47 został wystrzelony z samolotu MiG-31K z terytorium Rosji - przekazał dowódca.

Ponaddźwiękowe rakiety Kindżał obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę. Pociski poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, mogą manewrować i uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej.

RB

(na zdjęciu: wyrzutnia HIMARS na Ukrainie / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka