Ukraińska flaga na proteście przeciwko wojnie na Ukrainie w Berlinie. (fot. PAP/EPA)
Ukraińska flaga na proteście przeciwko wojnie na Ukrainie w Berlinie. (fot. PAP/EPA)

Zakaz wywieszania ukraińskich flag w Niemczech. Sąd zdecydował

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 96
Sąd Administracyjny w Berlinie zniósł wprowadzony wcześniej przez stołeczną policję zakaz wywieszania ukraińskich flag przy sowieckich pomnikach w dzielnicach Treptow, Tiergarten i Schönholzer Heide — podaje "Ukraińska Prawda". Początkowo policja w stolicy Niemiec zakazała wywieszania flag Rosji i Ukrainy w obawie przed zamieszkami.

Jak podaje "Europejska Prawda", od wprowadzonego wcześniej zakazu odwołała się ukraińska organizacja Vitsche. O zniesieniu ograniczeń poinformowano berlińskiego nadawcę rbb.

W decyzji sądu, do której dotarło rbb stwierdzono, że decyzja berlińskiej policji o zakazie wywieszania flag Rosji i Ukrainy jest "w oczywisty sposób nielegalna" i że nie przedstawiła ona "żadnych dowodów na to, że zagrożone jest bezpieczeństwo publiczne".


Nielegalny zakaz wprowadzony przez berlińską policję

Prawnik organizacji Vitsche, Patrick Heinemenn, w rozmowie z rbb powiedział, że Sąd Administracyjny w Berlinie "potwierdził pozycję prawną społeczności ukraińskiej".

— Zakaz wywieszania ukraińskich flag jest - zdaniem sądu - wyraźnie nielegalny. Każdy, kto korzysta ze swojego podstawowego prawa do publicznego wyrażenia poparcia dla narodu ukraińskiego i jego historycznych ofiar w zwycięstwie nad narodowym socjalizmem, nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego — wyjaśnił.

Berlińska policja może jeszcze odwołać się od decyzji sądu administracyjnego do Wyższego Sądu Administracyjnego Berlina-Brandenburgii.

Zakaz wywieszania flag przy radzieckich pomnikach

Jak przypomina Ukraińska Prawda, w piątek wyszło na jaw, że w terminie 8 i 9 maja berlińska policja zakazała wywieszania w pobliżu radzieckich pomników zarówno flag rosyjskich, jak i ukraińskich. Zakazano również odtwarzania muzyki marszowej, aby zapewnić "godne uczczenie pamięci poległych żołnierzy ówczesnej armii radzieckiej". Policja zabroniła też "okrzyków, które - biorąc pod uwagę obecną sytuację - mogą usprawiedliwiać, gloryfikować lub wywyższać wojnę na Ukrainie".

Rosyjskie flagi nadal będą zakazane

Decyzja sądu dotyczy tylko ukraińskich flag i muzyki wojskowej - rosyjskie flagi pozostają zakazane. Podobny zakaz dotyczący flag istniał już w ubiegłym roku. Wówczas wzbudził on dużą krytykę ze strony ukraińskiej, w tym ówczesnego ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka.

RB

(na zdjęciu: ukraińska flaga na proteście przeciwko wojnie na Ukrainie w Berlinie / źródło PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj96 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka