Władimir Putin z czołgiem T-34 na Placu Czerwonym w Moskwie. Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / PAP/EPA/STRINGER
Władimir Putin z czołgiem T-34 na Placu Czerwonym w Moskwie. Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / PAP/EPA/STRINGER

Parada czy parodia? Dzień Zwycięstwa w Moskwie kiepsko wyszedł Putinowi

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Prezydent Władimir Putin powiedział we wtorek, że Rosjanie są zjednoczeni w „świętej walce” z Zachodem o Ukrainę, która zakończy się zwycięstwem. Rosyjski despota oskarżył USA i ich sojuszników o zamilczenie sowieckiego triumfu nad nazistami w II wojnie światowej. Komentatorzy zwracają uwagę, że były to jedne z najskromniejszych w historii Rosji obchody Dnia Zwycięstwa.

Na paradzie na Placu Czerwonym w Moskwie - jeden czołg T-34

W paradzie w Moskwie nie wzięły udział żadne nowoczesne czołgi, bojowe wozy piechoty ani lotnictwo. Była to jedna z najkrótszych w historii Rosji, trwająca mniej niż 10 minut uroczystość” - napisał na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy. 

Na paradzie na Placu Czerwonym w Moskwie był jeden czołg T-34, który brał udział w II wojnie światowej. „Żadnych Iskanderów, czołgów Armata, lotnictwa” - dodał. To parodia, nie parada – to powszechne w sieci komentarze dotyczące Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja 2023 roku.


Na poniższym ujęciu jeszcze lepiej widać przejazd samotnego czołgu T-34.


Putin porównuje wojnę w Ukrainie do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

W trakcie swojego przemówienia na Placu Czerwonym Putin wielokrotnie porównywał wojnę w Ukrainie - którą przedstawia jako obronę przed Zachodem, który chce podzielić Rosję - do wyzwania, przed jakim stanęła Moskwa, gdy Adolf Hitler najechał Związek Radziecki w 1941 roku.

– Decydujące bitwy o losy naszej Ojczyzny zawsze miały charakter patriotyczny, ogólnonarodowy i święty – powiedział 70-letni prezydent do weteranów i żołnierzy zgromadzonych na Placu Czerwonym na dorocznej paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa.

– Prawdziwa wojna znów została rozpętana przeciwko naszej ojczyźnie – dodał.

Putin okrzyknął rosyjskie siły na Ukrainie bohaterami, którzy walczą o przyszłość kraju z Zachodem, który - jak powiedział - zapomniał o decydującej roli, jaką odegrał Związek Radziecki w pokonaniu nazistowskich Niemiec.


"Cały kraj zjednoczył się, by wspierać naszych bohaterów"

– Cały kraj zjednoczył się, by wspierać naszych bohaterów. Każdy jest gotowy do pomocy, modli się za was – powiedział o tych, którzy biorą udział napaści Rosji na Ukrainę, przez Kreml nazywaną „specjalną operacją wojskową”.

Putin wiwatował za „Rosję, za nasze dzielne Siły Zbrojne, za zwycięstwo!”.

Wiwaty rozbrzmiały na całym Placu Czerwonym, z salwą karabinową i rosyjskim hymnem narodowym, choć ze znacznie odchudzonym pokazem sprzętu wojskowego - i bez lotnictwa. Wziął w nim udział – jak pisaliśmy wyżej – tylko jeden czołg.

Kijów i jego sprzymierzeńcy oskarżają Putina o prowadzenie niesprowokowanej wojny napastniczej na Ukrainie w celu zagarnięcia ziemi. Zaprzeczają twierdzeniom Putina, że ekspansja sojuszu NATO do granic Rosji stanowi zagrożenie dla jej bezpieczeństwa lub usprawiedliwia inwazję Moskwy.


Putin straszy Rosjan "zachodnimi globalistycznymi elitami"

Żaden z zachodnich przywódców nie uczestniczył we wtorkowej paradzie, która miała znacznie mniejszą skalę i odbyła się mniej niż tydzień po tym, jak Rosja przekonywała światową opinię publiczną, że Ukraina zaatakowała Kreml dwoma dronami, próbując zabić Putina. Kijów zaprzeczył jakoby był w to zamieszany.

Putin powiedział, że „zachodnie elity globalistyczne” sieją rusofobię i agresywny nacjonalizm, a naród ukraiński stał się „zakładnikami zamachu stanu” i ambicji Zachodu.

Putin powiedział, że pamięć o II wojnie światowej jest święta i oddał hołd tym, którzy walczyli z nazistami, w tym armiom Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także walce Chin z Japończykami.


Putin milczy o przyszłości wojny w Ukrainie

– Chcemy widzieć pokojową, wolną i stabilną przyszłość – powiedział Putin, dodając, że w wielu krajach niszczone są pomniki żołnierzy radzieckich.

– Odparliśmy międzynarodowy terroryzm, będziemy chronić mieszkańców Donbasu, zapewnimy nasze bezpieczeństwo – powiedział Putin, do którego na Placu Czerwonym dołączyli przywódcy kilku byłych republik radzieckich.

Nie odniósł się do wyzwań stojących przed Rosją, w tym do spodziewanej dużej kontrofensywy Ukrainy, ani nie nakreślił żadnej drogi do zwycięstwa – podaje Reuters.

KW

Źródło zdjęcia: Władimir Putin z czołgiem T-34 na Placu Czerwonym w Moskwie. Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / PAP/EPA/STRINGER

Czytaj dalej:

Zobacz galerię zdjęć:

Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL
Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Parada czy parodia? Dzień Zwycięstwa w Moskwie 9 maja 2023 roku

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka