Obietnice socjalne najchętniej popierane przez Polaków. Jest niespodzianka

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
To nie 800 plus cieszy się teoretycznie największym poparciem wśród respondentów. Badani przez pracownię United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" najchętniej chcieliby wprowadzenia renty wdowiej, proponowanej przez Lewicę.

Sondaż ws. obietnic wyborczych

Respondentom zadano pytanie: "W kampanii wyborczej padły liczne obietnice, które z nich Twoim zdaniem powinny zostać zrealizowane, a które nie?". To może być ważny barometr dla polityków Zjednoczonej Prawicy i opozycji, na co kłaść nacisk w kampanii wyborczej. Wszystkie partie obiecują programy społeczne - najwięcej mówi się o tych z niedawnej konwencji PiS: 800 plus, darmowe leki, bezpłatne autostrady. Donald Tusk proponował babciowe i kredyt 0 proc. na mieszkanie, teraz doszła kwestia podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. złotych. Lewica chce dożywotnią rentę wdowią, a Trzecia Droga optuje za dobrowolnym ZUS-em. 


71,8 proc. pytanych popiera wprowadzenie renty wdowiej - ta obietnica cieszy się największą popularnością. 69,8 proc. wybrało darmowe leki dla dzieci i młodzieży oraz seniorów od 65. roku życia. Na trzecim miejscu znalazła się kwota wolna od podatku do poziomu 60 tys. złotych - poparło ją 67 proc. badanych. 

 

Wyborcy PiS inaczej niż opozycji

800 plus dla wszystkich uzyskało wynik 53,1 proc. Lepiej oceniane są "babciowe" (61 proc.) i dobrowolny ZUS (59,5 proc.). Poglądy na to, które obietnice są najistotniejsze, różnią się względem preferencji partyjnych. Wyborcy PiS popierają głównie 800 plus (97 proc.), bezpłatne leki (89 proc.) i rentę wdowią (87 proc.). U wyborców opozycji jest inaczej: wolą podwyższenia kwoty wolnej od podatku (78 proc.), bezpłatne leków dla młodych i seniorów oraz renty wdowiej (po 67 proc.) i wdrożenia "babciowego" (64 proc.). 

Sondaż dla RMF FM i "DGP" wykonano w dniach 19-21 maja na próbie 1000 osób.


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka