Rosyjski śmigłowiec szturmowy K-52. Fot. Twitter
Rosyjski śmigłowiec szturmowy K-52. Fot. Twitter

Rosjanie: Niszczymy sprzęt NATO. Niebezpieczne śmigłowce szturmowe [WIDEO]

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Rosjanie i Ukraińcy toczą wojnę także w wymiarze informacyjnym i propagandowym. Kreml stara się przekonać globalną opinię publiczną, że ukraińska kontrofensywa jest nieskuteczna. Rosyjskie ośrodki wojskowe i medialne dowodzą spektakularnej akcji śmigłowca szturmowego Ka-52, który miał zniszczyć Leopardy 2R HMBV i amerykańskie gąsienicowe bojowe wozy piechoty Bradley, które służą na wojnie z Rosją Ukrainie.

Rosjanie chwalą się, że niszczą sprzęt NATO

„Dzień 474 wojny obronnej Ukrainy. Postępuje kontrofensywa na froncie zaporoskim, UA zajęła liczne miejscowości. RUS nie odpuszczają włączając do akcji śmigłowce Ka-52”.


Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało materiał ze zniszczenia opancerzonego pojazdu Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Zaporoża przez Śmigłowiec KA-52 – podaje WarNewsPL.


Jedno ze źródeł (niezweryfikowanych) mówi o dwóch zniszczonych przez Ka-52 amerykańskich gąsienicowych bojowych wozach piechoty Bradley.

Rosjanie niszczą Leopardy

Rosjanie chwalą się również niszczeniem czołgów Leopard  pomocą Ka-52. "Strata tych 3 Leopardów 2 HMBV (torujące) i Bergenpanzera jest gorsza niż strata wszystkich policzalnych do tej pory Leopardów 2A4 i 2A6 (12 sztuk około)" - komentuje Jarosław Wolski. 

Analizując sytuację, Wolski wyjaśnia: "to są straty z jednego miejsca podawane z 3-4 różnych kamer na różnych dronach + kamery na Ka-52".

Akcja miała wyglądać tak jak na poniższym nagraniu.


Jakie są możliwości Ka-52

Analizy możliwości Ka-52 dokonał na Twitterze Kruku.

„Kompilacja filmów z optyki rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-52 podczas ataków na ukraińskie pojazdy przy pomocy ciężkich przeciwpancernych pocisków kierowanych systemu 9K121 Wichr.

Rosjanie chwalą się, że niszczą sprzęt NATO

Od momentu rozpoczęcia ukraińskiej ofensywy zanotowano ponad 50 przypadków użycia tego PPK. Potwierdziło się również iż śmigłowce szturmowe uzbrojone w ciężkie PPK o dużym zasięgu mogą być nadal bardzo istotnym elementem wsparcia pola walki i »strażą pożarną« którą można szybko przemieścić na zagrożone kierunki. Rola i ocena działań Ka-52 w tym konflikcie bywała różna, ale użycie ich przez Rosjan w roli wysoko mobilnego odwodu przeciwpancernego istotnie potwierdziło przydatność tych maszyn”.


Rosyjscy propagandyści szaleją ze szczęścia

Rosyjska propaganda triumfuje: „The Ka-52 "Alligator" of the Armed Forces of the Russian Federation❤️. Bites through NATO standard weapons with ease”.


Podobne materiały pojawiają się dziś na wielu prorosyjskich kontach. W różnych językach – charakterystyczna jest rosyjska flaga wskazująca na sympatie użytkowników.


Jarosław Wolski: Ka-52 służą zarówno Rosjanom, jak Ukraińcom

O możliwościach Ka-52 informuje na Twitterze Jarosław Wolski: 

„Użycie śmigłowców szturmowych Ka-52 na Zaporożu. W ostatnich wydarzenia wydaje się że sporą cześć strat zadały śmigłowce szturmowe Ka-52 wraz z ppk Wihr. Dla odmiany zostały one tym razem prawidłowo użyte przez Rosjan - jako odwód przeciwpancerny rażący kolumny UA”.


„Ka-52 nie trzeba przedstawiać. To dobry śmigłowiec szturmowy” - tłumaczy dalej Wolski.

„Kudy mu do Ah-62D/E itp ale właściwie użyty potrafi być niebezpieczny. Do tej pory RUS stracili aż 35 tych maszyn z około 140 na stanie SZ FR zatem aż 25%! Powody głownie Gromo - Piorunowe :D” -dodaje.


Wolski konkluduje: „Można naliczyć ponad tuzin trafień w pojazdy UA co jak na około 40 zniszczonych a policzalnych maszyn na materiale audiowizulnym może wskazywać na prawię 1/4 strat zadanych przez Ka-52. Taka jest cena operacji ofensywnych bez przewagi w powietrzu”.

Kontrofensywa Ukrainy - Kijów idzie po swoje

Ukraińcy informują, że kontrofensywa przynosi pewne sukcesy. Mowa o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji miejscowość Nowodariwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – informacje w poniedziałek potwierdziła ukraińska zaporoska samodzielna brygada Obrony Terytorialnej.


Wcześniej w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar potwierdziła wyzwolenie pobliskiej wsi Storożewe, położonej w obwodzie donieckim. W niedzielę pojawiły się doniesienia o przejęciu kontroli nad Błahodatnem - miejscowością w tym samym regionie Ukrainy. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał w ostatnim raporcie, że rosyjscy najeźdźcy wycofali się również z Makariwki i Neskucznego, czyli wsi w obwodzie donieckim sąsiadujących ze Storożewem i Nowodariwką.

W wyniku rozpoczętej przed kilkoma dniami kontrofensywy ukraińskie wojska zdołały wyzwolić kilka miejscowości, lecz na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o jakimkolwiek przełomie na froncie - podkreślono w raporcie ISW.

KW

Rosyjski śmigłowiec szturmowy K-52. Fot. Twitter

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka