źródło zdjęcia: PAP/Paweł Supernak
źródło zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

Morawiecki zapowiedział podniesienie pensji minimalnej. Poznaliśmy kwotę

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
4242 złotych brutto - tyle od 2024 r. wyniesie pensja minimalna. O podwyżkach podstawowych wynagrodzeń poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Szef rządu zdradził też, że kwota ta zostanie zwaloryzowana w lipcu. Podczas spotkania z dziennikarzami premier przedstawił też założenia dotycząca budżetu na 2024 rok.

Mateusz Morawiecki o podwyżce pensji minimalnej

Szef rządu zapowiedział, że pensja minimalna w 2024 roku "przekroczy 4000 złotych brutto". -  Na dzisiejszej Radzie Ministrów przyjęliśmy propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia do projektu budżetu państwa na 2024 roku – powiedział dziennikarzom szef rządu.

Po chwili minister rodziny Marlena Maląg zdradziła, że Radzie Dialogu Społecznego zostanie przekazana propozycja wzrostu minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2024 roku do 4242 zł brutto, a od 1 lipca 2024 roku - do 4300 zł.

Oznacza to, że stawka godzinowa od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie do 27,70 zł i od 1 lipca 2024 roku - do 28,10 zł brutto.

Rada Ministrów – do 15 czerwca – przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Przypomnijmy też, że jeszcze w tym roku czeka nas kolejna podwyżka pensji minimalnej - do 3600 złotych brutto. Obecnie kwota ta wynosi 3490 zł.


Premier: Przyjęliśmy założenia dotyczące budżetu na 2024 rok

- Rząd przyjął założenia do projektu budżetu państwa na 2024 r. - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - W 2024 r. PKB wzrośnie do 3 proc., a inflacja średnioroczna spadnie do 6,6 proc. - dodała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

- Na dzisiejszej Radzie Ministrów przyjęliśmy propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia do projektu budżetu państwa na 2024 r. - powiedział szef rządu.

Dodał, że patrząc na wyniki polskiej gospodarki w porównaniu do wyników innych krajów Europy, „nie mamy się czego wstydzić”.

- Zbudowaliśmy solidne fundamenty pod mocny wzrost gospodarczy i założyliśmy przyrost wzrostu gospodarczego w przyszłym roku - dodał polityk.

Jak poinformowała na konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska, rząd w założeniach do projektu przyszłorocznego budżetu przewiduje, że PKB wzrośnie do 3 proc., a inflacja średnioroczna spadnie do 6,6 proc.

Minister Maląg: Wzrosną emerytury

Minister Maląg w dalszej części konferencji zapowiedziała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:


MB

(Źródło zdjęcia: Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowe. Fot. PAP/Paweł Supernak)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka