Sasin: musimy się rozwijać co najmniej tak szybko, jak w ostatnich ośmiu latach, fot. gov.pl
Sasin: musimy się rozwijać co najmniej tak szybko, jak w ostatnich ośmiu latach, fot. gov.pl

Mówią o Polsce "tygrys Europy". Gonimy bogate kraje

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
- Polska ma wszelkie zadatki, aby być jednym z krajów europejskich, które mogą być stawiane za wzór i zapewniać swoim obywatelom poziom życia, który jest średnim poziomem europejskim – powiedział minister aktywów państwowych w czasie poniedziałkowej inauguracji XVI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi.

Polska "tygrysem Europy"

- Dziś jesteśmy często określani "tygrysem Europy" – krajem, który bardzo szybko nadrabia zaległości i zaczyna już deptać po piętach tym najbogatszym, największym europejskim gospodarkom. Co jest zauważane, komentowane, a często jest powodem frustracji dla polityków zachodnioeuropejskich - mówił wicepremier.

Zdaniem Sasina, aby dogonić bogate kraje Europy, nasz kraj musi się rozwijać co najmniej tak samo szybko, jak w ostatnich ośmiu latach. - Polska przez te lata właściwie każdego roku była w pierwszej trójce najszybciej rozwijających się krajów europejskich – podkreślił. Jak stwierdził, dzięki "odważnym decyzjom rządu" nasz kraj "suchą stopą" przeszedł przez okres pandemii.

- Dziś jesteśmy liderem, jeśli chodzi poziom bezrobocia w Europie. (...) Mamy dobre fundamenty, żeby dalej się szybko rozwijać. Mamy zdrową gospodarkę, mamy zdrowe finanse publiczne, mamy budżet, który urósł w sposób bezprecedensowy. Jeszcze osiem lat temu po stronie wpływów do budżetu państwa widniała suma niespełna 300 mld zł, w tym roku jest to ok. 600 mld zł – dodał Jacek Sasin.


Sasin zdradza receptę na szybki rozwój Polski

Szef MAP wskazał, że aby Polska mogła dalej rozwijać się w tak szybkim tempie, potrzebne jest zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego kraju, dalszy rozwój infrastruktury, w tym przede wszystkim drogowej, oraz "dobre, odważne rządy", które – jak stwierdził Sasin – kierują się przede wszystkim interesem swojego kraju i obywateli.

Przekonywał, że elementem wspierającym rozwój jest tania, pewna energia w odpowiedniej ilości dla społeczeństwa i gospodarki. Zapowiedział przy tym m.in. duże inwestycje w zakresie OZE i energetyki jądrowej, bo – jak mówił – to dwa filary, na których rząd chce zbudować bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski w najbliższych latach i dziesięcioleciach.

- Ostatnie osiem lat pokazało, że dobre rządy mogą zdziałać bardzo wiele. Korzystając oczywiście ze wszystkich zewnętrznych możliwości, które są dostępne w ramach UE, ale (...) przede wszystkim z własnego potencjału. Mamy ogromny potencjał rozwojowy, który w poprzednich dziesięcioleciach był wykorzystywany słabo. W tej chwili wykorzystujemy go w dużym zakresie i to daje znakomite efekty. Nie tylko owocuje to dziś wspaniałymi rezultatami, ale również daje wielką szansę na to, że w perspektywie niewielu lat będziemy mogli powiedzieć, że Polska dogoniła poziomem rozwoju wiele z krajów europejskich, które były dla nas niedościgłym wzorcem, a dziś często mają większe problemy społeczno-gospodarcze niż my – zaznaczył wicepremier Sasin.

"Polska nadrabia z nawiązką"

W inauguracji XVI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi uczestniczył także m.in. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak zauważył, aktualne dane pokazują, że dystans między krajami europejskimi Polska nadrabia z nawiązką.

- Nie możemy być aż tak skromni. My naprawdę przeganiamy wszystkie kraje i nie świadczy o tym nasze samopoczucie, czy optymistyczne dane na przyszłość. Te dane już dziś pokazują, że dystans między krajami europejskimi nadrabiamy z nawiązką. Dynamika (wzrostu - PAP) pozwala nam przewidywać, że 2030 rok to będzie czas, w którym zrównamy się ze średnią europejską, jeśli chodzi o PKB – powiedział szef MRiT.

Jego zdaniem dynamiczny rozwój kraju to efekt tego, że globalizacja przegrała z geopolityką. Jak ocenił, przeszłością jest myślenie o poszukiwaniu miejsc dla taniej produkcji i przenoszeniu tam swoich fabryk. To – jak ocenił – duża szansa dla Polski, która w dwóch minionych latach zanotowała rekordową liczbę bezpośrednich inwestycji firm zagranicznych.

Środki unijne na klimat, środowisko i energetykę

Również obecna na poniedziałkowym wydarzeniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wezwała samorządowców, by zastanowili się, jak dobrze wydać nowe środki unijne. Wskazała, że w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 priorytetowe będą programy związane z klimatem, środowiskiem i energetyką. - Ten priorytet będzie widoczny w wolumenie środków przeznaczonych na te cele – poinformowała szefowa MKiŚ.

Organizowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2023 to trzydniowy cykl wydarzeń skupionych wokół biznesu, nauki, innowacji i życia publicznego. W tym roku jego zagadnienia są skupione na wyzwaniach, jakie przed polską gospodarką stawia sytuacja geopolityczna. Uczestnicy mają również wskazać trendy rozwoju oraz zastanowić się nad wpływem gospodarki na środowisko i klimat oraz zieloną transformację.

ja

(Zdjęcie: Sasin: musimy się rozwijać co najmniej tak szybko, jak w ostatnich ośmiu latach, fot.gov.pl)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka