źródło: Youtube/Platforma Obywatelska
źródło: Youtube/Platforma Obywatelska

Żartobliwy spot Tuska z psem. "Co Ty wiesz o pilnowaniu" [WIDEO]

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
Do oficjalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej zostało jeszcze trochę czasu, ale politycy już zaczęli publikować pierwsze spoty. Lider KO Donald Tusk przedstawił na swoim Twitterze nowe wideo. Tym razem nie chodzi jednak o zachęcanie do głosowania na daną partię tylko o... pilnowanie wyborów. Zobaczcie sami.

Donald Tusk o nowym spocie: "Przypilnujmy wyborów"

Były premier umieścił na swoim Twitterze nietypowy spot. Na kilkudziesięciu sekundowym materiale widać kilka zabawnych scenek, w których aktorzy wzajemnie namawiają się do "pilnowania wyborów" (pracy w komisjach wyborczych - red.).

Najzabawniejszy fragment wideo to z pewnością "dialog" właściciela z psem. Mężczyzna informuje psa, że weźmie udział w akcji. – Azor, przypilnuję w tym roku wyborów – mówi do psa właściciel. - Co ty wiesz o pilnowaniu - odpowiada mu pies.


Spot jest pokłosiem rozpoczynającej się w tym tygodniu akcji największej partii opozycyjnej o tej samej nazwie. KO namawia swoich zwolenników, żeby masowo wstępowali do komisji wyborczych w ramach obserwatorów.


Koalicja Obywatelska o monitorowaniu głosowania

Szerzej o inauguracji kampanii "Przypilnuj wyborów" opowiadał na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - Bardzo ważne jest to, by te wybory były równe, uczciwe. Wielokrotnie o tym mówiłem, że dziś w Polsce mamy demokrację tylko dlatego, że tak silne jest społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe, ruchy społeczne, ale również coraz silniejsza jest opozycja, Koalicja Obywatelska, z czego się bardzo cieszę. To, co dla nas najbardziej istotne, by w każdej komisji znalazł się ktoś, kto będzie patrzył na ręce tym, którzy liczą głosy - powiedział podczas konferencji prasowej Trzaskowski.

Dlatego - jak przekazał - rozpoczyna się akcja "Przypilnuj wyborów". - Zależy nam na tym, byśmy mieli wszyscy pewność, że każdy głos zostanie policzony, że żaden głos nie zostanie zmarnowany - zaznaczył. Podkreślił, że liczy na wielką mobilizację wyborców, obywateli. Dodał, że chodzi o stworzenie oddolnego ruchu monitorującego uczciwość procesu głosowania.

Uczestniczący w konferencji poseł PO Sławomir Nitras dodał, że uczestnictwo w akcji zadeklarowało już 14 tys. osób.

Kiedy wybory parlamentarne w 2023 roku?

Wybory parlamentarne w 2023 roku odbędą się 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Zgodnie z Konstytucją głosowanie musi zostać wyznaczone na "dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Datę wyborów najpóźniej na 90 dni przed upłynięciem 4-letniej kadencji parlamentu ustala prezydent RP.

Kiedy więc oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza? Według przepisów rozpoczyna się ona 60 dni przed datą wyborów. W praktyce jest to jednak martwy przepis i już teraz możemy obserwować działalność różnych polityków w terenie oraz pojawiające się materiały i spoty.

MB

(Źródło zdjęcia: Spot Koalicji Obywatelskiej. Fot Twitter.com/Donald Tusk)

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka