Przybycie Ognia Pokoju do Krakowa. Fot. Organizatora
Przybycie Ognia Pokoju do Krakowa. Fot. Organizatora

Startują Igrzyska Europejskie – największa impreza sportowa w historii Polski

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 8
Igrzyska Europejskie startują oficjalnie w środę 21 czerwca. Będzie to największa impreza sportowa, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce - zapowiadają organizatorzy. Gospodarzem igrzysk jest 13 małopolskich miast – od Krakowa do Zakopanego.

Polska z szansą na złote medale

W Igrzyskach Europejskich udział weźmie ponad 6500 sportowców, reprezentujących 48 Narodowych Komitetów Olimpijskich oraz drużynę uchodźców. Polskę reprezentuje aż 370 zawodniczek i zawodników różnych dyscyplin. Nasz kraj w krótkiej historii tych zawodów uzyskał już 34 medale - w tym 5 złotych i 9 srebrnych. W tej edycji mamy szanse na kolejne złote medale. Faworytką we wspinaczce sportowej jest Aleksandra Mirosław, która niedawno ustanowiła rekord świata na szybkość.

Wiele mówi się również o szansach polskich kajakarek – Dominiki Putto, Katarzyny Kołodziejczyk, Karoliny Naji, Anny Puławskiej i Adrianny Kąkol. W tym sezonie polskie kajakarki zdobyły już dziewięć medali w rywalizacji o Puchar Świata. Wśród faworytów wymienia się również nazwisko polskiego kajakarza – Wiktora Głazunowa, wicemistrza Europy w C2 na 500 metrów.


Igrzyska Europejskie – kto wystąpi już dziś?

Chociaż oficjalna inauguracja imprezy odbędzie się w środę, już dzisiaj można śledzić pierwsze zmagania sportowców. Jako pierwsze odbywają się zmagania lekkoatletów, na dzisiaj zaplanowano rywalizację w pchnięciu kulą kobiet, biegu na 400 metrów kobiet oraz rzut dyskiem kobiet. Panowie będą dzisiaj rywalizowali w trójskoku oraz biegu na 400 metrów. Pierwszych Polaków zobaczymy z kolei w zmaganiach piłki ręcznej plażowej. Reprezentacje kobiet oraz mężczyzn w tym sporcie rozegrają dzisiaj łącznie 6 meczów.


Impreza ma imponującą skalę, wydano ponad 1000 akredytacji dziennikarskich, a transmisję z poszczególnych dyscyplin można oglądać aż w 50 krajach. W Polsce, prawa do transmisji otrzymała Telewizja Polska, a poszczególne zmagania sportowe będą transmitowane na antenie TVP oraz TVP Sport. 

Patronat honorowy nad Igrzyskami Europejskimi objął Prezydent Andrzej Duda, sponsorem generalnym imprezy jest PKN Orlen, natomiast partnerem głównym – Lotto.

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport