Bomba kasetowa użyta przez Rosjan, fot. Human Rights Watch
Bomba kasetowa użyta przez Rosjan, fot. Human Rights Watch

Ta broń od początku budzi kontrowersje. USA przekażą ją Ukrainie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Władze USA przygotowały nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 800 milionów dolarów, który po raz pierwszy obejmie amunicję kasetową. Ta broń jest zakazana przez wiele krajów ze względu na jej potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. Rosjanie wykorzystują ją od początku inwazji.

Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Według Associated Press i CBS News administracja Bidena ogłosi nowy pakiet jeszcze w piątek. Stany Zjednoczone posiadają spore zapasy bomb kasetowych, które zostały po raz pierwszy opracowane podczas II wojny światowej. Amunicja ta jest kontrowersyjna ze względu na wysoki wskaźnik awaryjności.

Wcześniej strona ukraińska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie amunicji kasetowej, aby pomóc przełamać linie obrony wojsk rosyjskich i osiągnąć sukces w obecnej kontrofensywie.

Nowy pakiet pomocy wojskowej  jest wart 800 milionów dolarów, obejmie również pojazdy opancerzone Bradley i Stryker, a także różne amunicje do haubic i systemów HIMARS. Cała ta broń zostanie przekazana na Ukrainę z magazynów wojskowych armii amerykańskiej.


Kontrowersyjna broń

Amunicja kasetowa może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Pojedynczy pocisk zawiera setki małych bomb, które mogą razić rozproszone na dużych obszarach. Ta cecha powoduje, że ofiarami stają się nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile. Amunicja kasetowa pozostawia również wiele niewybuchów.

Prawo USA zabrania przekazywania amunicji kasetowej o wskaźniku awaryjności powyżej 1% - co oznacza, że więcej niż 1% niewybuchów w broni nie eksploduje - ale prezydent Joe Biden, by wspomóc ukraińską kontrofensywę może odstąpić od tej zasady.


Przedstawiciele Departamentu Obrony powiedzieli dziennikarzom w czwartek, że administracja Bidena rozważała wysłanie amunicji kasetowej ze wskaźnikiem awaryjności niższym niż 2,35%. Pentagon zauważył, że Rosjanie od dawna używają przeciwko Ukraińcom amunicji kasetowej o jeszcze wyższym wskaźniku awaryjności, m.in. w Charkowie. 

W tym filmie można zobaczyć, jak działa amerykańska amunicja kasetowa.

Protesty przeciwko używaniu broni kasetowej

Human Rights Watch (HRW), organizacja broniąca praw człowieka, oświadczyła w opublikowanym w czwartek raporcie, że Rosja i Ukraina powinny zrezygnować z używania amunicji kasetowej, a Stany Zjednoczone "nie powinny dostarczać jej żadnemu państwu". Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 obie strony sięgnęły już po ten rodzaj amunicji - twierdzi HRW. Niektórzy amerykańscy kongresmeni również poprosili administrację Bidena, aby nie wysyłała tej broni, argumentując, że jej koszty humanitarne przewyższają korzyści na polu bitwy.

Jak twierdzi HRW, opierając się na zeznaniach ponad 100 świadków, siły ukraińskie użyły amunicji kasetowej w 2022 roku podczas walk toczących się na wschodzie kraju, w rejonie Iziumu. W rezultacie zginęło co najmniej 8 cywilów, a nie mniej niż 15 zostało rannych. Wcześniej HRW informowała o licznych przypadkach wykorzystania przez Rosję amunicji kasetowej na Ukrainie, co spowodowało śmieć dziesiątek ludzi.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka