Trzy nowe farmy wiatrowe Orlenu

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Grupa Orlen zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. Jak ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek, to jedna z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach.

W opublikowanym komunikacie podano, że Grupa Orlen zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW) między innymi na zasadzie wspólnego łącza.

Nowe farmy wiatrowe Orlenu. "Jedna z największych transakcji"

„Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych. Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. Zasilają je między innymi turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych wykorzystywane obecnie w Polsce” - podano.

„Dokonujemy jednej z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach. Skala działania i doświadczenie w procesach akwizycyjnych pozwalają nam skutecznie przeprowadzać tego typu operacje. Konsekwentnie inwestujemy w ten segment, tak by oferować naszym klientom czystą i konkurencyjną cenowo energię” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Orlenu Daniel Obajtek.


Obajtek dodał, że „do 2030 roku będziemy posiadać około 9 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych stając się liderem transformacji energetycznej naszego regionu”.

Przejmowane trzy farmy wiatrowe są nie tylko jednymi z najbardziej nowoczesnych w kraju, ale charakteryzują się też świetnym położeniem, zapewniającym wysoką wietrzność, co gwarantuje wysoki stopień wykorzystania mocy zainstalowanych - wyliczał prezes Orlenu. 

Trzy nowe farmy wiatrowe Orlenu w Wielkopolsce

Jak wskazano w komunikacie, transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości: Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) oraz Dominowo (o mocy 62,4 MW).


„Farmy zostały uruchomione w latach 2021-2022 i są to aktywa nowe, efektywne, o bardzo wysokiej produktywności i długim oczekiwanym okresie życia. Dodatkowym, nieodłącznym elementem transakcji są opcjonalne projekty fotowoltaiczne” – podano w komunikacie.

Przypomniano, że nowe aktywa to kolejna inwestycja Grupy Orlen w odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Działa tam już farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW oraz farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 25 MW. W drugiej połowie lipca br. wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW. W planach Energi jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

W komunikacie wskazano także, że istotnym kierunkiem rozwoju mocy OZE w Grupie Orlen jest również morska energetyka wiatrowa. Poinformowano, że koncern planuje postawić pierwszą farmę wiatrową (o mocy do 1,2 GW) na polskiej części Bałtyku.

Budowa Baltic Power w 2024 roku

„Rozpoczęcie budowy Baltic Power wstępnie planowane jest na rok 2024, a jej oddanie do użytku w roku 2026. Równolegle spółki z Grupy ORLEN pod koniec maja br. zabezpieczyły na Morzu Bałtyckim 5 kolejnych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych, na których powstać mogą aktywa o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Łącznie Grupa ORLEN posiada już 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW” - poinformowano.

W komunikacie wskazano także, że do końca 2030 Grupa Orlen będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika a także jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W tym czasie koncern będzie też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

„Łącznie do końca dekady koncern przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł. Wszystko to, wykorzystując synergie oraz potencjał połączonego koncernu multienergetycznego, ma zapewnić Polakom tanią i czystą energię w przyszłości” – podkreślono.

red

Fot: Pixabay

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka