Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Morawiecki kontra dziennikarka TVN. Poszło o wyroki TSUE

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Premier Mateusz Morawiecki w sobotę przebywa w Gliwicach. Podczas konferencji prasowej dostał niewygodne pytanie od dziennikarki TVN. – Chyba redakcja TVN nie została dobrze poinstruowana – rzucił w odpowiedzi szef rządu.

Spięcie dziennikarki TVN z Morawieckim

Podczas konferencji prasowej w Gliwicach szef rządu był pytany przez dziennikarkę TVN o niewykonane przez Polskę wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Chyba redakcja TVN nie została dobrze poinstruowana, bardzo wiele krajów przez lata po prostu nie wykonuje wyroków TSUE, nie zgadza się z nimi. Unia Europejska to nie jest żadne superpaństwo, a przynajmniej nie jest superpaństwem dla nas. Dla nas Unia Europejska to jest Europa ojczyzn i my naszą ojczyznę stawiamy na piedestale. To jest dla nas najwyższa wartość - oświadczył Mateusz Morawiecki. 

- Jak jakieś regulacje, choćby i TSUE, są najbardziej idiotyczne - takie jak np. nakaz zamknięcia części naszego systemu energetycznego, nakaz zamknięcia elektrowni i kopalni Turów - to owszem, my mówimy: nie - mówił.


Przypomniał, że inne państwa, takie jak np. Francja, Hiszpania czy Grecja, również sprzeciwiają się niektórym wyrokom TSUE i to - jego zdaniem - "jest normalne w Unii Europejskiej".

- Drodzy rodacy, nie dajmy się zapędzić w kozi róg, trzeba pilnować polskich interesów i machnąć ręką na to co inni wygadują o nas - zaapelował szef rządu.


Wkrótce przekazanie hal na produkcję Krabów

Konferencja prasowa odbyła się w gliwickich zakładach Bumar-Łabędy, gdzie podczas wizyty w kwietniu premier ogłosił, że oprócz centrum serwisowego dla czołgów Leopard będą produkowane armatohaubice Krab.

W sobotę podczas konferencji powiedział, że "aby tak się stało, potrzebne będzie przekazanie hal przez Ministerstwo Aktywów Państwowych". Dodał, że w piątek kontaktował się w tej sprawie z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i - jak mówił - ma obietnicę szefa MAP, że w krótkim czasie "zostanie to zrealizowane". "Sam tego bardzo skrupulatnie dopilnuję" - zapewnił.

Premier powiedział, że "inwestycja łączna", to ponad 800 mln zł. - Właśnie na Kraby. Kraby, Kraby i jeszcze raz Kraby. To są znakomite armatohaubice, które sprawdzają się dzisiaj na polu walki. Na które zamówienia składają nie tylko Ukraińcy. Mamy zamówienia z wielu innych kierunków, ale potrzebujemy również na nasz własny użytek. I dlatego tutaj, w Bumarze, ta produkcja będzie z całą pewnością bardzo wzmocniona - powiedział Morawiecki. 

Premier potwierdził też, że ok. 100 najemników Grupy Wagnera zostało zlokalizowanych w okolicach Grodna. - Mamy informację, że ponad 100 najemników Grupy Wagnera przesunęło się w kierunku Przesmyku Suwalskiego niedaleko Grodna na Białorusi. Na pewno jest to krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium - tłumaczył premier. 

MP

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka