na zdjęciu: kadr z programu "Wiadomości" TVP. Gościem była Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. źródło: publicystykatvp/YouTube.com
na zdjęciu: kadr z programu "Wiadomości" TVP. Gościem była Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. źródło: publicystykatvp/YouTube.com

Oświadczenie adwokat Rafała Rz. Odpowiada politykom PiS i TVP

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
W piątek pojawiła się informacja o aresztowaniu m.in. byłego członka zarządu Fundacji TVN. Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło reprezentująca Rafała Rz. wydała oświadczenie po jego zatrzymaniu. Adwokatka skomentowała także materiał "Wiadomości" TVP oraz wypowiedzi polityków PiS.

Były członek zarządu Fundacji TVN zatrzymany. Oświadczenie adwokatki Rafała Rz.

"W sobotę, 29 lipca, w programie Wiadomości TVP oraz na konferencji posłów PIS zostały widzom podane kłamstwa i zmanipulowane informacje na temat aresztowania Rafała Rz., łącznie z zarzutem wyłudzenia podatku VAT w wysokości 1 mld złotych, podczas gdy taki zarzut nie został postawiony. Rafał Rz. nie ma zarzutu wyłudzania VAT, a każda transakcja była dokumentowana notarialnie" - informuje w oświadczeniu mec. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, która niegdyś prowadziła kampanię wyborczą prezydenta Andrzeja Dudy.


"Fakty są następujące. Zastosowanie aresztu było arbitralne i nastąpiło z pogwałceniem podstawowych zasad prawa polskiego i międzynarodowego. Obrona składa zażalenie nie tylko na areszt, ale również na samo zatrzymanie, zabezpieczenia majątkowe oraz postępowanie Sądu wobec rodziny pana Rafała Rz. W poniedziałek kierujemy skargę do Trybunału Praw Człowieka w Sztrasburgu. Zarzuty, które postawiono Rafałowi Rz., wbrew prokuratorskiej kwalifikacji, jako pranie brudnych pieniędzy, de facto dotyczą oceny i interpretacji charakteru prawnego sprzedaży trzech nieruchomości wiele lat temu. W tej sprawie Rafał Rz. składał już zeznania jako świadek" - czytamy w oświadczeniu.

Turczynowicz-Kieryłło: Rafał Rz. jest wciągany przez PiS do kolejnych śledztw, to kuriozalne

Jak twierdzi Turczynowicz-Kieryłło, podstawą decyzji o areszcie była obawa przed ucieczką podejrzanego z kraju. Jak dodaje, Rafał Rz. został zatrzymany dwa dni po powrocie z urlopu.

"Kuriozalne jest też to, że w komunikatach medialnych prokuratury i PiS celowo wciągnięto sprawę pana Rafała Rz. do śledztwa paliwowego, vatowskiego, podczas gdy nawet podczas posiedzenia sądu widać było, że jest z niego wyłączona" - twierdzi adwokatka.

"Zarówno aresztowanie, jak i nagłośnienie zastosowania nieprawomocnego jeszcze aresztu biznesmena, w kontekście relacji pana Rafała ze stacją TVN, ma ewidentny związek z walką w kampanii wyborczej. Ewidentne kłamstwa na potrzeby kampanii wyborczej nie mogą korzystać z ochrony prawa, dlatego niezwłocznie kierujemy sprawę do sądu" - zapowiada Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.


PiS żąda wyjaśnień po zatrzymaniu Rafała Rz.

PiS w sobotę zorganizowało konferencję prasową przed siedzibą TVN, na której zarzucano stacji nierzetelność w informowaniu widzów. - To ciekawe, że TVN pomija te wątki, pomija tę sprawę, unika mówienia o tych kwestiach związanych z tymi nadużyciami i zarzutami wobec Rafała Rz. - mówił Bochenek. 

- To jest pytanie, które stawiamy do zarządu telewizji TVN, do pracowników tej firmy medialnej, jak to się stało, że Rafał Rz. - wieloletni ich prominentny pracownik, nie szeregowy, prominentny pracownik Fundacji TVN wyłudził miliard złotych? - pytał. 

Relację z całej konferencji znajdziecie w tym miejscu.

na zdjęciu: kadr z programu "Wiadomości" TVP. Gościem była Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. źródło: publicystykatvp/YouTube.com

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo