Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Fot. PAP/Karol Zienkiewicz/Paweł Supernak/Canva
Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Fot. PAP/Karol Zienkiewicz/Paweł Supernak/Canva

Polacy podzieleni jak nigdy. Kiedy lepiej się wam żyło?

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
Najnowszy sondaż Wirtualnej Polski bada opinie Polaków w bardzo ważnej kwestii: kiedy im się lepiej żyło – za rządów Platformy Obywatelskiej, czy za czasów Prawa i Sprawiedliwości. Wirtualna Polska lakonicznie przyznaje: „Z badania więcej zadowolenia może czerpać Jarosław Kaczyński”.

„O tym, kto wygra wybory, zdecydują niezdecydowani”

67 dni przed wyborami firma badawcza United Surveys przeprowadziła dla Wirtualnej Polski sondaż na temat nastrojów społecznych w bardzo ważnej kwestii. Ankietowani odpowiedzieli na pytanie, czy żyło im się lepiej podczas ośmiu lat rządów PiS oraz koalicjantów Zjednoczonej Prawicy, czy podczas ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„O tym, kto wygra wybory, zdecydują niezdecydowani. A ci mają lepsze zdanie o życiu za kadencji Jarosława Kaczyńskiego” - podaje Wirtualna Polska.

Lepiej żyło się za PiS czy za PO

Pod jednym względem wyniki sondażu są dość wyrównane. Ogółem 43,9 proc. badanych twierdzi, że lepiej im się wiedzie podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.

I podobnie - ogółem 43,6 proc. badanych lepiej ocenia rządy partii Donalda Tuska z lat 2007-2015.

Tyle że aż 28 proc. ankietowanych jest w pełni przekonanych, że „zdecydowanie lepiej” żyje im się za czasów Zjednoczonej Prawicy, 15,9 proc. wybiera opcję, że „raczej teraz”.

W przypadku osób przekonanych, że „lepiej im było za Tuska” tylko 20,7 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Kolejne 22,9 proc. jest raczej pewna takiej sytuacji.

Niemal co dziesiąty Polak - dokładnie 12,5 proc. badanych - nie ma zdania w tej sprawie.

„Z badania więcej zadowolenia może czerpać jednak Jarosław Kaczyński” - podaje Wirtualna Polska. Dlaczego?

Wśród wyborców PiS panuje zgodność - 96 proc. głosujących na tę partię jest przekonanych, że poprzednie osiem lat rządów było o wiele gorsze. 

Z kolei wśród wyborców opozycji tylko 64 proc. wskazuje na rządy Tuska. Są tam zarówno zwolennicy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i Trzeciej Drogi oraz Konfederacji.

Niezdecydowani lepiej oceniają swoje życie za rządów PiS

Zdaniem Wirtualnej Polski o losach wyborczej porażki lub przegranej zdecyduje jednak inna grupa - wyborcy niezdecydowani. 

Lata 2015-2023 tej grupie ankietowanych jawią się jako lepsze. Wśród „niezdecydowanych” aż 78 proc. przekonanych jest, że lepiej im się żyje gdy rządzi partia Jarosława Kaczyńskiego. Tylko 14 proc. z tej grupy wyborców lepiej wspomina przeszłość. Kolejne 8 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Jak wynika z badań CBOS, w Polsce niezdecydowany wyborca to najczęściej kobieta w wieku od 18 do 44 lat, która zamieszkuje miasto. Poglądy polityczne? Niezdecydowany wyborca określa jako centrowe - według jego oceny nie są ani lewicowe, ani prawicowe.

Sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski został zrealizowany przez firmę United Surveysw dniach 29-30 lipca metodą CAWI&CATI, na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

KW

Źródło zdjęcia: Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Fot. PAP/Karol Zienkiewicz/Paweł Supernak/Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj129 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka