PAP/Andrzej Lange
PAP/Andrzej Lange

Katarzyna Sójka w miejsce Adama Niedzielskiego. Co wiemy o nowej minister zdrowia?

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Nieoficjalnie mówi się, że zanim Katarzyna Sójka została objęła tekę ministra zdrowia propozycję kierowania resortem otrzymał obecny wiceminister Waldemar Kraska, jedyny lekarz w kierownictwie resortu, ale jej nie przyjął. Na giełdzie potencjalnych kandydatów pojawił się również Tomasz Latos, przewodniczący Komisji Zdrowia. Ostatecznie wybór padł na panią doktor. Co wiemy o nowej szefowej resortu zdrowia?

Katarzyna Sójka - nowa minister zdrowia

Katarzyna Sójka ma 37 lat, urodziła się w Ostrowie Wielkopolski. Ma troje dzieci. W 2011 roku ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych. W 2013 roku ukończyła również Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na Wydziale Leśnictwa, zdobywając tytuł inżyniera leśnictwa. Jako lekarka pracuje w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie oraz w przychodniach w Mikstacie i Ostrzeszowie. Do Sejmu startowała z dziesiątej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 36 w Kaliszu. Zagłosowało na nią 15 860 osób. Od 2019 roku jest członkiem komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, polityki społecznej i rodziny oraz komisji zdrowia. Jest również przewodniczącą powołanego jesienią 2022 roku zespołu ds. pediatrii. Na posiedzeniach Sejmu występowała 24 razy, zgłosiła 8 pytań, a dwudziestu pięciu z jej interpelacji poselskich oraz dwóm zapytaniom nadano dalszy bieg. 


Katarzyna Sójka o śmierci 33-latki w Nowym Targu

W czerwcu, kiedy doszło do śmierci ciężarnej 33 - latki w Nowym Targu tak komentowała sprawę: „Drogie Polki, dzisiaj żadna Polka nie jest zagrożona sytuacją, o której mówi opozycja. Każda Polka ma prawo do aborcji w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia swojego. Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą, bo to się zdarza. Błędy lekarskie niestety były, są i będą, bo też niestety się zdarza. Kobiety ciężarne umierały w tym roku, w tamtym roku, ale też umierały w 2010 roku, w 2008 roku. GUS podaje, że w 2008 umarło 19 kobiet w ciąży. W ubiegłym roku było to siedem kobiet”. 


Katarzyna Sójka o aferze receptowej

W sprawie konfliktu, a potem skandalu związanego z receptami, który de facto spowodował powołanie Katarzyny Sójki na stanowisko ministra zdrowia tak wypowiadała się na antenie Polskiego Radia 24: „Zauważmy, że możliwość e-recepty jest niezwykle wygodną formą dla lekarzy, ponieważ zdecydowanie skróciła czas wypisywania tych recept. One są dość automatyczne, ten numer można nawet przekazać telefonicznie, ale co ważne dzisiaj, kiedy już nie ma pandemii, warto by lekarz, szczególnie jeśli przepisuje pacjentowi receptę po raz pierwszy, widział swojego pacjenta. Niestety mieliśmy w ostatnim czasie bardzo duży problem z receptomatami, czyli z systemem komputerowym, który wypisywał recepty w bardzo dużych ilościach. E-recepta jest niezwykle wygodną formą dla lekarzy, bo zdecydowanie skróciła czas naszego wypisywania tych recept. Te recepty są dość automatyczne, można nawet, co wykorzystywaliśmy w pandemii, numer recepty przekazać telefonicznie i ona będzie zrealizowana w aptece”. 

Podkreśliła również, że „kiedy już nie ma pandemii i na pewno do tego trzeba wrócić i o tym mówić by lekarz, szczególnie. jeżeli przepisuje receptę pacjentowi po raz pierwszy, jeżeli  to nie jest recepta na jakieś choroby przewlekłe, to bardzo ważne jest, by pacjent był u swojego lekarza. By lekarz widział swojego pacjenta, by mógł go zbadać, porozmawiać z nim,  zrobić wywiad i na tej podstawie wypisać receptę. Niestety mieliśmy w ostatnim czasie, i to słyszeliśmy szczególnie w internecie, w mediach, bardzo duży problem z receptomatami, czyli z systemem komputerowym, który wypisywał recepty w bardzo dużych ilościach”. 

Komentując sprawę lekarza Piotra Pisuli, o którym mówił minister Adam Niedzielski powiedziała, że „wpis ministra był potwierdzeniem tego, że lekarz publicznie podał nieprawdę. I że medyk mógł skorzystać z tradycyjnej recepty używając pieczątki i długopisu”.

Zmian w składzie Rady Ministrów Prezydent dokonuje na wniosek szefa rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeszcze we wtorek złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy.  

Tomasz Wypych

na zdjęciu: Posłanka PiS Katarzyna Sójka na sali obrad Sejmu w Warszawie. fot. PAP/Andrzej Lange

Czytaj dalej:

Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Sejm, Wnp.pl, Wp.pl. Głos Wielkopolski, PR24, PolsatNews, Gazeta Wyborcza, PAP


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka